Burun Eğriliği Sadece Estetik Bir Sorun Değildir - Metropol Karşıyaka Tıp Merkezi

Burun Eğriliği Sadece Estetik Bir Sorun Değildir

Burun Eğriliği Sadece Estetik Bir Sorun Değildir!

Burun tıkanıklıkları, kişilerin hayat kalitesini önemli ölçüde etkileyen sorunlardır. Genellikle bu sorun göz ardı edilir ve geçici çözümler ile giderilmeye çalışılır. Ancak burun tıkanıklarının nedeni olan burun eğriliği, burun eti şişmesi, kemik eğriliği ve burnun yan duvarlarının zayıf olması gibi pek çok nedene bağlı olarak gelişebilir. Burun eğrilikleri bazen gözle görülebilir durumda olurken bazen de içeriden ve gözle görülemeyen şekilde gerçekleşebilir. Yüz yapısını önemli ölçüde etkileyen ve eğriliği nedeniyle dış görünümü de bozan burun için yapılan burun estetiği ameliyatları yalnızca görüntüyü etkilemez, kaliteli nefes almayı ve çeşitli sağlık sorunlarının giderilmesini de önemli ölçüde sağlar.

Burun eğriliği nedenleri nelerdir?

Uyku problemlerine, uyku apnesine, akciğer ve kalp rahatsızlıklarına ve sinüs iltihaplarına neden olan burun tıkanıklarının en büyük etkeni burun eğriliğidir. Burunda kemik ve kıkırdak dokuda eğrilikler olması, farklı sorunları da beraberinde getirir. Burun eğriliklerinin nedenlerini aşağıdaki şekilde açıklayabiliriz;

• Burnun yan duvarlarının zayıf olması, nefes alıp verirken burun kanatlarının içeri doğru çökmesine neden olur. Bunun sonuncunda kaliteli nefes alınamaz ve çeşitli sağlık sorunları baş gösterebilir. Bu sorun doğuştan gelebileceği gibi daha sonra da alınan darbeler nedeniyle de gelişebilir.

• Burnun ön kısmında kıkırdak doku arkada ise kemik yapısı bulunur. Bu iki kısmı birbirinden ayıran ve tam ortada olmasını sağlayan bir yapı vardır. Kıkırdak ya da kemik doku tam ortada değilse ve yanlara kaydıysa, burun tıkanıklıkları ve ciddi sağlık sorunları meydana gelebilir. Bu eğriliğin önde olması hastayı çok kötü etkilerken, eğriliğin arkada olması burun tıkanıklığına bile neden olmayabilir ancak uyku sorunlarını beraberinde getirebilir.

• Burun eğriliğinin bir diğer nedeni ise küçük yaşlarda burun üstüne düşmelerin yaşanmasıdır. Bu durumda burnun kıkırdak ya da kemik yapısı eğrilebilir ve büyüdükçe bu eğrilik daha belirgin hale gelir.

• Çeşitli nedenlerle buruna alınan darbeler de burnun eğriliği sebepleri arasındadır.

Burun eğriliği belirtileri nelerdir?

Burun eğriliği uç kısmında olabileceği gibi iç kısımda da olabilir. Uç kısmında olanlar genellikle belirti verirken iç kısımda olan eğrilikler belirti vermeyebilir hatta dışarıdan bakıldığında fark edilmeyebilir. Ancak yine de bazı sağlık sorunlarına neden olur. Burun eğriliği sonucunda gelişen belirtileri aşağıdaki şekilde sıralayabiliriz;

• Burunda tıkanıklık yaşanması

• Bir ya da iki burun deliğinde yaşanan tıkanma sonucunda nefes almada zorluk yaşanması

• Burun kanamaları görülmesi

• Uyku apnesi

• Horlama

• Çeşitli uyku problemleri

• Yüz ve baş ağrısı görülmesi

• Sıklıkla sinüs iltihabı yaşanması

• Koku almada güçlük yaşanması

• Bebeklerde ve çocuklarda uyku sırasında gürültülü nefes alma

• Geniz akıntısı olması

• Sinir ağrısı görülmesi

Burun eğriliği tedavisi nasıl yapılır?

Burun içinde bulunan kemik ve kıkırdak eğriliklerini kapalı olarak düzeltme yöntemine septoplasti adı verilir. Bu ameliyat yaklaşık olarak 20 ya da 30 dakika sürer. Bu ameliyat sırasında kıkırdak ya da kemikte bulunan eğri dokular, kapalı şekilde çıkartılır. Bu sayede burun eğriliği giderilir ve diğer sağlık sorunları engellenmiş olur.

Burun eğriliklerinin geride ve kemikte olması durumunda, deviasyon ameliyatları yapılabilir. Bu ameliyatlar burnun açılması ile gerçekleştirilir. Kemik yapısının kırılması ve tekrar düzeltilmesi şeklinde yapılan bu ameliyatlarda estetik dikişler kullanılır. Hastalar ameliyattan 3 gün sonra günlük yaşamına dönmeye başlar ve yaklaşık bir hafta sonra burun içine konulan, nefes alabilen tamponlar çıkarılır. Bu sayede eskiden yapılan deviasyon ameliyatları çok daha konforlu hale gelmiş olur ve ameliyat sonrası iz kalmaz. Deviasyon ameliyatı ile birlikte burun estetiği de gerçekleştirilebilir.