Burun Estetiği Sıkça Sorulan Soruları - Metropol Karşıyaka Tıp Merkezi

Burun Estetiği Sıkça Sorulan Soruları

Rinoplasti, burun estetiği olarak da adlandırılan operasyonlardır. Bu operasyonların genel amacı burunda oluşan fiziksel sorunların ve fonksiyonel sorunların giderilmesidir. Nefes alamama, uyku apnesi, burun eti büyüklüğü, burun kanatlarının şekillerinin bozuk olması, burun eğriliği gibi pek çok sorunun düzeltildiği bu ameliyatlar, günümüzde ileri teknoloji kullanılarak yapılır. Bu nedenle rinoplasti ameliyatları çok daha kolay şekilde uygulanır ve bu ameliyatların iyileşme süresi geçmişe göre çok daha kısadır. Rinoplasti hakkında merak edilen çok fazla konu vardır. Sizlere genel olarak merak edilen sorular hakkında detaylı bilgi verelim;

Rinoplasti sonrası iz kalır mı?

Rinoplasti ameliyatları kapalı ve açık olmak üzere iki şekilde uygulanır. Hangi yöntemin uygulanacağına ise doktorunuz tarafından, burunda meydana gelen sorunlara göre karar verilir. Kapalı teknikle uygulanan ameliyatların en önemli özelliği ameliyat kesilerinin içerden atılması ve iz kalmamasıdır. Açık teknikle uygulanan ameliyatlarda ise dışarıdan kesi uygulanır. Yapılan bu kesiler burnun alt kısımlarında kaldığı için çok dikkatli bakılmadığında görülmez. Açık ameliyatlarda iz kalma ihtimali varken kapalı ameliyatlarda iz kalmaz.

Rinoplasti ameliyatından sonra istirahat raporu alınabilir mi?

Rinoplasti ameliyatından sonra hastaların genellikle bir gece hastanede kalması gerekir. Ancak iyileşme durumuna ve komplikasyonların görülme ihtimaline bağlı olarak hastaların 2 ya da 3 gece hastanede kalması mümkün olabilir. Hastanede kaldığınız süre boyunca istirahat raporu verilir. Bu ameliyatlar hassas olduğu için ve hastaların da ameliyat sonrası dinlenmesi gerektiği için ameliyattan sonraki ilk bir hafta istirahat raporu verilir.

Rinoplasti ameliyatı için yaş sınırı var mıdır?

Rinoplasti ameliyatı burun gelişimine bağlı olarak yaş sınırı gerektiren ameliyatlardır. Bu ameliyat kadınlarda 17 yaşın altında, erkeklerde ise 18 yaşın altında uygulanmaz. Bu ameliyat için üst yaş sınırı belirtilmemiştir. Burun gelişimi tamamlanmış olan herkes, bu ameliyatı olabilir.

Rinoplasti süresi ne kadardır?

Burun estetiği ameliyatları, ameliyatta uygulanacak tekniğe ve burunda bulunan soruna göre farklı sürelerde tamamlanır. Kapalı ameliyatlar 1-2 saat arasında tamamlanabilirken açık ameliyatlar 4 saate kadar uzayabilir.

Rinoplasti zor bir ameliyat mıdır?

Rinoplasti geçmişte, teknolojinin henüz gelişmemiş olması nedeniyle oldukça zor bir ameliyattı ve iyileşme süreci de oldukça uzundu. Ancak teknolojik ilerlemeler sonucunda rinoplasti ameliyatları artık doktorlar tarafından oldukça kolay ve başarılı şekilde uygulanabilmektedir. Ameliyatın zorluk derecesi, burunda bulunan sorunlara göre değişir. Bu konuda doktorunuz tarafından detaylı bilgi verilecektir ancak hem kapalı teknik hem de açık teknikle uygulanan ameliyatlar doktorlar için oldukça kolaylaşmıştır.

Rinoplasti ameliyatı için hastanede ve doktor seçiminde nelere dikkat edilmelidir?

Rinoplasti ameliyatı pek çok hastanede uygulanabilir. Ancak hastane seçimi yaparken, bu hastanenin tam teşekküllü olmasına ve rinoplasti alanında tam donanımlı olmasına önem vermeniz gerekir. Aynı zamanda estetik operasyonlar alanında kendini kanıtlamış ve hijyenik olan hastaneler tercih edilmelidir.
Doktor seçimi yaparken de rinoplasti yapacak olan doktorun bu konuda yeteli bilgi ve donanıma sahip olduğuna, ayrıca deneyimli olmasına önem vermelisiniz. Doktorunuzun bu alanda daha önce yapmış olduğu ameliyatları sorgulayabilir, başarı oranlarını araştırabilirsiniz.

Rinoplasti ameliyatında uygulanan burun ucu kaldırma ne kadar süre kalıcıdır?

Burun ucu kaldırma ameliyatı, uygulandığı tekniğe göre çeşitli sürelerde kalıcılık sağlar. Burun ucu kaldırma farklı teknik ve yöntemler ile uygulanabilir. Eğer doktorunuz tarafından iple burun ucu kaldırma uygulandıysa, bu ameliyatın kalıcılığı diğerlerine göre daha kısa olacaktır. Ancak uygulanan diğer yöntemlerde kalıcılık süresi çok daha uzundur.

Rinoplasti ameliyatında uygulanan burun büyütme işlemi zor mudur?

Burun büyüme ameliyatı, burun küçültme ve düzeltme ameliyatlarına göre daha zorlu ve daha uzun süreç gerektirir. Doktorunuzun bu konudaki uzmanlığına bağlı olarak ameliyatın başarı oranı yüksektir. Yapılan araştırmalara göre her yıl milyonlarca insanın burun büyütme ameliyatı için başvuru yaptığı biliniyor. Bu ameliyatın süresi diğerlerine göre daha uzundur ve ameliyatta uygulanan işlemler daha zordur.

Rinoplasti ameliyatında uygulanacak olan cerrahi yöntemler neye göre belirlenir?

Rinoplasti yapılmadan önce hastanın burun yapısı detaylı olarak incelenir ve hastanın talepleri değerlendirilir. Bu iki değerlendirme sonucunda uygulanacak olan ameliyat yöntemine karar verilir. Hastanın burun derisi, ameliyatın nasıl yapılacağının en belirleyici faktörüdür.

Rinoplasti ameliyatı ile nefes alma problemleri giderilebilir mi?

Hastanın burnunda meydana gelen şekil bozuklukları ve burun eti büyümesi gibi sorunlar, özelikle uyku sırasında nefes alma problemleri doğurabilir. Bu sorun, hastaların yaşam kalitesini oldukça kötü etkiler. Rinoplasti ameliyatı sırasında hastaların burun eti büyümesi, burun kanatlarının yapısının düzeltilmesi, burun ucu kaldırma işlemleri yapılarak, aynı zamanda nefes alma problemleri de giderilmiş olur.

Rinoplasti ameliyatı ağrılı mıdır?

Rinoplasti ameliyatı geçmiş dönmelerde ağrılı bir ameliyattı. Özellikle hastaların burunlarına konulan alçılar ve tamponlar, hastaları önemli ölçüde kötü etkiliyordu. Ancak günümüzde uygulanan teknikler ve hastaların burunlarına konulan nefes alan tamponlar sayesinde ameliyat sonrası süreç oldukça rahat ve konforlu geçmektedir. Özellikle rinoplasti ameliyatlarının kapalı olarak yapılması, ameliyat sonrası ağrıları önemli ölçüde azaltmıştır. Rinoplasti sonrasında hastalarda ilk birkaç gün hafif ağrılar görülebilir ancak bu ağrılar, ağrı kesiciler ile kontrol altına alınır.

Rinoplasti yaptıran kişilerin yorumları önemli midir?

Rinoplasti ameliyatı için daha önce bu ameliyatı olan hastalardan bilgi alınabilir. Ancak unutulmamalıdır ki bu tür ameliyatlar kişiye özel olarak uygulanır ve doktorların uzmanlığı başarı oranını etkiler. Rinoplasti ameliyatı için kötü yorum yapan da iyi yorum yapan da çok sayıda insan bulunur. Daha önce bu ameliyatı olanların yorumlarını okurken memnuniyet oranına değil de iyileşme ve hazırlık sürecine önem vermeniz gerekir. Bu sayede kendinizi ameliyata daha hazır hissedebilirsiniz.

Rinoplasti ameliyatı erkeklerde daha zor mu uygulanır?

Erkeklerin burun derisi kadınlarınkine göre kalındır. Bu durum doktorların müdahale sürecini etkiler ancak erkekler ya da kadınlar için zor olan bir ameliyat değildir. Doktorunuzun uzmanlığı ve gelişen teknoloji ile birlikte bu ameliyatlar hem erkeklerde hem de kadınlarda oldukça kolay uygulanabilir.

Rinoplasti ameliyatının fiyatını etkileyen etmenler nelerdir?

Rinoplasti ameliyatı pek çok farklı teknikle uygulanabileceği gibi çok sayıda işlemi de içerebilir. Bu ameliyatın fiyatı uygulanacak tekniğe, doktorunuzun uzmanlığına, hastanede kalış sürenize, hastane seçiminize, ameliyatı olacağınız bölge veya şehre, burunda meydana gelen sorunlara ve kullanılan materyallere göre değişiklik gösterir.

Rinoplasti ameliyatında beklenti ve sonuç arasında nasıl bir ilişki kurulmalıdır?

Burun estetiği ameliyatları 6 ay kadar iyileşme süreci gerektiren operasyonlardır. Hastaların büyük bir kısmı bu ameliyatlardan hemen sonra beklenti içine girdikleri için mutsuzluk yaşayabiliyor. Ancak ameliyatın tam olarak etkisini göstermesi için sabırlı olmalı ve 6 ay kadar beklemelisiniz. Bu ameliyatın başarı oranı oldukça yüksektir. Ayrıca ameliyata girmeden önce burnunuza nasıl şekil verileceği ile ilgili, yüz yapınıza da uygun olarak doktorunuz tarafından bir simülasyon hazırlanır. Bu simülasyon sayesinde ameliyat sonrası nasıl bir buruna sahip olabileceğinizi görebilirsiniz.
Rinoplasti ameliyatından sonraki 6 aylık süreçte burun yapınız istediğiniz gibi olmadıysa, revizyon ameliyatı ile sorunların giderilmesi sağlanabilir ve istediğiniz burun yapısına kavuşabilirsiniz.

Rinoplasti ameliyatından sonra estetik bozukluk tekrar yaşanabilir mi?

Rinoplasti ameliyatından sonra dikkat etmeniz gereken bazı kurallar bulunur. Ayrıca ameliyat sonrası doktorunuzun tavsiyelerine önem vermeli ve bunları harfiyen uygulamalısınız. Doktorunuzun verdiği istirahat sürelerine ve ilaçların kullanımına da özen gösterirseniz, estetik sorunların tekrar yaşanma ihtimalini ortadan kaldırırsınız. Ancak ameliyat sonrası süreçte verilen talimatlara uymayan kişilerde, bu estetik sorunların tekrar görülmesi ihtimali vardır.

Rinoplasti ameliyatında hekimin uzman olması neden önemlidir?

Burun estetiği, ciddi uzmanlık gerektiren ameliyatlardır. Ameliyattan sonra istediğiniz burun şekline kavuşabilmek ve burnunuzdaki sorunların eksiksiz olarak giderilmesini sağlamak için bu alanda uzman olan hekimleri seçmeniz önemlidir. Yeni mezun olan ya da daha önce burun estetiği uygulamamış olan doktorlar, burnunuza istediğiniz şekli veremeyebilir. Hatta ameliyat sonrasında istemediğiniz şekil bozuklukları ve ciddi komplikasyonlar ile karşılaşabilirsiniz. Bütün bunları göz önüne alarak hem sağlıklı bir ameliyat süreci hem de sağlıklı bir iyileşme süreci geçirmek istiyorsanız, doktorunuzun bu alanda uzman olmasına önem vermeniz gerekir.