Doğru Nefesle Sağlıklı Yaşam - Metropol Karşıyaka Tıp Merkezi

Doğru Nefesle Sağlıklı Yaşam

Birçok sağlık sorununun doğru nefes almamaktan kaynaklandığını vurgulayan Göğüs Hastalıkları Uzmanımız Dr. Aslı Toros, “Bunu aşmak zor değil. Başarabildiğimizde yaşamın kontrolünü elimize alırız, daha mutlu oluruz” diyor. Yaşamımız boyunca milyarlarca kez nefes alıp veriyoruz. Peki hiç düşündünüz mü? Acaba doğru nefes almayı biliyor muyuz?

Yapılan araştırmalara göre yetişkin bir insan, günde yaklaşık 23 bin kez nefes alıp verir. Yaşam boyunca bu kadar çok yinelenen bu eylemin ne kadar doğru yapıldığı önemli. “Doğru nefes alıp vermeyi öğrendiğimizde hayatımızda birçok şey değişir” diyen Özel Park Tıp Merkezi’nden Dr. Aslı Toros, sağlıklı yaşam için doğru nefes almayı şöyle anlatıyor:
Kişiye Göre Egzersiz
“Son 5-6 yıldır dünyada ve ülkemizde uygulanmakta olan değişik nefes ekollerini inceledim, uygulamalarına katıldım. Meslek yaşamımda da tıbbi tedaviye ek olarak birtakım nefes çalışmalarının kişi bazında değerlendirilerek hem tedaviye hem de sağlıklı yaşam profiline çok büyük katkılar sağlayabileceğini gördüm. Bundan sonraki hedefim ağırlıklı olarak ‘hastalık yok hasta var’ ilkesindeki gibi, olayı kişi bazında değerlendirerek nefes egzersizlerini çalışmalarıma ve tedavilerime entegre etmektir. Öncelikle bu konuda farkındalık yaratabilmenin çok önemli olduğunu düşünüyorum. Çünkü nefes dediğimizde, hele de doğru nefes almak dendiğinde insanların aklında bir soru işareti belirmekte. ‘Nefes alıyoruz ki yaşıyoruz, doğrusu eğrisi mi var bu işin’ gibi bir soru geliyor çoğunluğun aklına. Hastalarımı muayene ederken öncelikle nefes paternlerine bakıyorum ve nefesin yetersiz gittiği bölümleri ya da uzun-kısa, hızlı-yavaş, derin yada sığ nefes paternlerini gözlemliyorum. Bu konuda kendilerini bilgilendirdiğimde ve nefesleri ile ilgili geri bildirim yaptığımda çoğunlukla bir şaşkınlık, sonrasındaysa büyük bir merak ve heyecan; ilk defa duyduklarını söylüyorlar.
İçimizdeki Şifa Gücü
Bizler tıp doktorları olarak yıllarca hastalarımızı çıkan en yeni ve son teknoloji tıbbi yöntemlerle ve en etkili ilaçlarla tedavi etmeyi çok sevdik ve uyguladık ancak bunun yanı sıra hepimizin kendi içindeki şifa gücünü ortaya çıkaracak en önemli araçlardan biri olan kendi nefeslerimizi doğru kullanabilme konusunu ne yazık ki geri plana attık.
Akciğer Eksik Kapasite
Yeni doğan bir bebek diafram kasını yüksek kapasiteyle kullanarak nefes alıp verir. Ancak daha sonra yaşam boyunca çocukluktan itibaren çeşitli stresler, duygusal durumlar normal nefes alışkanlıklarımızı bozmaya başlar. İnsan solunumunu farkında olmadan sağlıksız bir şekilde kısıtlayabilir, değiştirebilir. Stres anında nefesin tutulması veya nefes alış verişlerin hızlanması, bazen de sığ nefes alıp vermeler çok sık rastlanan bir tepkidir. Ayrıca masa başı iş yapmak, duruş bozuklukları, tüm gün bilgisayar karşısında oturup çalışmak, beli fazlaca sıkan kemer, dar giysi ve korseler nefes alışkanlıklarımızda ciddi kısıtlamalara sebep olabilir. Ancak çoğu zaman bunun farkına bile varmayız. Kısıtlı nefes alış verişler zamanla alışkanlık haline gelebilmektedir. Çoğumuz ne yazık ki akciğer kapasitemizi sanılanın çok daha altında kullanmaktayız.