Meme Büyütme Estetiği Sıkça Sorulan Soruları - Özel Park Tıp Merkezi

Meme Büyütme Estetiği Sıkça Sorulan Soruları

Meme büyütme estetiği, kadınların en çok tercih ettikleri ve dünya genelinde en çok uygulanan estetik operasyonlardan biridir. Bu estetik operasyonlar ile birlikte sarkma olan, hacim kaybetmiş ya da yaşla birlikte sarkmış olan memelerin görünümlerinin düzeltilmesi amaçlanır. Aynı zamanda kanser nedeniyle tek göğüslerini kaybetmiş olan kadınlar, genetik olarak tem memede ya da iki memede birden görülen gelişim sorunları yaşayanlar ya da yağ toplayan ve şekil bozukluğu olan memelere sahip olanlar, meme büyütme estetiği ile güzel bir görünüme kavuşturulabilir. Meme büyütme estetiği hakkında merak edilen soruları detaylı olarak açıklayalım;

Meme büyütme ameliyatında kullanılan protezler güvenli midir?

Meme büyütme estetiği için piyasada kullanılan çok sayıda protez bulunur. Bu protezler silikondan ya da fizyolojik tuzlu sulardan imal edilir. Protezlerin vücuda hiçbir yan etkisi ya da zararı bulunmaz. Hatta bu protezler, dışarıdan gelebilecek travmalara ve darbelere karşı da oldukça dayanıklıdır. Bu nedenle oldukça güvenlidir. Protezler FDA yani dünya sağlık örgütü tarafından onaylı olarak üretilmektedir.

Meme büyütme estetiğinde kullanılan protezler alerji yapar mı?

Meme büyütme protezlerinin vücutta alerjik yan etkiler oluşturması ihtimali binde bir kadardır ve oldukça düşüktür. Bu durum yalnızca FDA tarafından onaylanmamış olan protezler için geçerlidir. Meme büyütme estetiği yapılmadan önce gerekli alerjik testler uygulanır. Protezler tuzlu sudan imal edilmişse hiçbir yan etkisi bulunmaz ancak, bazı silikon maddelerin alerjik yan etkileri olabilir. Meme büyütme için silikon protez kullanılacaksa, mutlaka kaliteli olmasına ve FDA tarafından onaylı olmasına önem verilmelidir.

Meme büyütme için kullanılan protezin büyüklüğüne nasıl karar verilir?

Meme büyüme estetiği alanında uzman olan doktorlar tarafından yapıldığında sonuçları memnun edicidir. Bu operasyonlarda kullanılan protezlerin büyüklüğüne doktorlar tarafından karar verilir. Karar verme aşamasında vücut ölçüleriniz ve sizin beğenileriniz ön planda tutulur. Yapılan simülasyon görüntüleri ile en doğal ve en yakışan protez büyüklüğüne doktorunuz ile birlikte karar veririsiniz. Protez büyüklüğünü belirleme aşaması oldukça önemlidir ve bu aşamada acele karar vermemeye özen gösterilmelidir.

Meme büyütme için uygulanan protez, dışarıdan bakıldığında belli olur mu?

Meme büyüme operasyonları günümüzde tamamen doğal bir görünüm elde etmek için yapılır. Eğer kullanılan protezler normalden büyük değilse ve doğallığını kaybetmemişse, dışarıdan bakıldığında kesinlikle belli olmaz. Öyle ki protezler meme dokusu ile aynı yoğunlukta üretilmektedir. Üstelik memenin altına yerleştirtildiği için dokunulduğunda bile belli olmaz. Eğer yerleştirtilen meme protezlerinde kayma ya da hata yoksa, dışardan bakıldığında kesinlikle belli olmaz.

Meme protezi tek meme için uygulanabilir mi?

Meme protezi, doğuştan gelen şekil bozuklukları ya da tek memenin kaybedilmesi durumunda tek memeye uygulanabilir. Genellikle memelerin şekli aynı değildir ve biri diğerinden küçüktür. Ancak dışarıdan bakıldığında bu değişiklik pek belli olmaz. Eğer görünümünde herhangi bir fark olamayacaksa tek meme için protez uygulanır. Ancak diğer memede belirli bir fark oluşuyorsa, iki meme için de uygulanması gerekebilir.

Meme büyütme ameliyatında yaş sınırı bulunur mu?

Meme büyütme ameliyatı estetik bir ameliyat olduğu için 18 yaşından küçüklere uygulanmaz. Bu ameliyat kişinin tercihine bağlı olarak yapılır. Bu ameliyatın yapılabilmesi için aynı zamanda göğüs yapısının tam olarak gelişimini tamamlamış olması gerekir. Zorunlu bir durum yoksa, meme gelişimi tamamlanmamış olan kişilere uygulanmaz. Bunun dışında, her yaş grubu için güvenle uygulanabilir.

Meme büyütme estetiğinden sonra emzirebilir miyim?

Meme büyütme estetiği için kullanılan protezler memenin iç dokusuna değil alt dokusuna yerleştirilir. Süt kanalları memenin iç dokudunda kaldığı için bu operasyon sırasında zarar görmez. Operasyon sırasında süt kanallarınıza herhangi bir zarar verilmediyse, ameliyattan 3 gün sonra bebeğinizi emzirmeye devam edebilirsiniz.

Meme büyüme estetiği için uygulanan protezler sonradan değiştirilebilir mi?

Meme protezlerinin etrafında, içeresindeki sıvıyı koruyan silikon bir doku vardır. Bu doku meme ile birleşmesini önler. Doğal olarak protezler meme ile birleşmediği için sonradan güvenle çıkarılabilir. Protezlerin normal şartlar altıdan belirli bir süre kadar ömürleri vardır. Bu ömürlerini yitiren protezler çıkarılarak yeni protezler takılması da mümkündür.

Silikon bazlı olarak kullanılan protezler şekil değiştir mi?

Meme büyüme estetiği ile birlikte yerleştirilen silikon protezlerin şekil alması ve kalıcı olması için hastaların bir ay kadar sporcu sutyeni takması gerekir. Bu sutyenler silikonların memeye kalıcı olarak tutunmasını sağlarken şekil değiştirmesini önler. Ancak herhangi bir nedenle dışsal travmaya maruz kalınması sonucunda şekil değiştiren ya da yer değiştiren silikon protezlere tekrar müdahale edilebilir ve doğru konuma gelmesi sağlanabilir. Ayrıca şekil bozuklukları da bu müdahale ile giderilebilir.

Meme protezi ne kadar süre kullanılabilir?

Meme protezlerini üreten firmalar, bu protezlerin ömürlük olduğunu söyler. Ancak protezlerin ortalama olarak 15-20 yıl kadar ömrü bulunmaktadır. Kullanılan malzemeye göre değişen bu süre içinde protezlerin değiştirilmesi gerekir.

Meme büyütme ameliyatı pahalı mıdır?

Meme büyüme estetiği, kişinin kendi tercihine bağlı olarak yapılır. Bu nedenle her estetik ameliyatta olduğu gibi zorunlu olarak yapılan ameliyatlara göre fiyatı yüksek olacaktır. Meme büyütme estetiğinin fiyatları hastane şartlarına, doktorun uzmanlığına, kullanılan malzemenin kalitesine ve uygulanan tekniğe göre değişeceği için fiyat konusunda herhangi bir tahmin vermek doğru olmaz.

Meme büyütme için kullanılan protezler kansere neden olur mu?

Yapılan araştırmalara göre günlük tükettiğimiz pek çok yiyecek ve içeceğin içinde, meme büyütme için kullanılan silikondan daha fazla silikon bulunmaktadır. Buradan yola çıkarak meme büyütme için kullanılan protezlerin başta meme kanseri olmak üzere vücut için hiçbir zararlı etkisi ya da yan etkisi olmadığını söyleyebiliriz.

Meme büyüme ameliyatında hangi yöntem kullanılmalıdır?

Meme büyütme estetiği yağ enjeksiyonu ya da protez olmak üzere iki farklı şekilde uygulanır. Dolgu yöntemi 15-20 kadar kalıcılık sağlarken yağ enjeksiyonu yönteminin kalıcılığı 2 yıldır. Yağ enjeksiyonu yönteminin kalıcılığının devam etmesi için 2 yılda bir tekrarlaması gerekir. Ayrıca bu yöntem 30 yaş üstü için uygulanmaz, uygulansa bile olumlu sonuç vermez. Ancak dolgu yöntemi ile yapılan meme büyütme, her yaş için uygulanabilir ve kalıcılığı daha uzundur. Bu aşamada hangi yöntemin uygulanacağına doktorunuz ile birlikte karar vermeniz ve kendi isteklerinizi ön planda tutmanız önemlidir.

Meme büyütme için kullanılan silikon hangi durumlarda patlar?

Sosyal medyada ya da haber dünyasında, göğüslere yerleştirilen silikonların patladığı haberleri yer alır. Ancak bir silikon protezin patlayabilmesi için oldukça güçlü bir şekilde, dışardan güç uygulanması gerekir. Bunun haricinde bu malzemelerin patlaması söz konusu değildir. Silikon protezler, dışarıdan alınan darbeler nedeniyle yalnızca yer değiştirebilir ve bu durum, yapılacak olan müdahale ile hemen giderilebilir.

Meme büyütme ameliyatları hangi bölüm ve hangi doktor tarafından uygulanır?

Meme büyütme estetiği, estetik ve plastik cerrahi bölümü olan her hastanede ya da her klinikte uygulanabilmektedir. Bu ameliyatları plastik cerrahlar yapar. Meme estetiğinden istediğiniz memnuniyeti alabilmeniz için bu konuda uzman ve tecrübeli olan doktorların bulunduğu hastaneleri tercih etmeniz gerekir.

Meme büyüme ameliyatından sonra korse kullanılır mı?

Meme estetiğinden sonra göğüslerin istenilen şekli alabilmesi için bir ay kadar korse kullanılır. Bu korse vücut için kullanılanlarla aynı değildir. Bu korseyi sıkı bir sutyen olarak da düşünebilirsiniz. Genellikle bu tür ameliyatlardan sonra, göğüslerinizin bir beden küçüğü olan sporcu sutyeni takmanız istenir.

Meme büyüme ameliyatından sonra dikiş aldırmak gerekir mi?

Meme büyütme ameliyatı için yapılan kesiler, dışarıdan bakıldığında görülemeyecek olan yerlerde olur. Bu kesiler genellik meme altında kalır. Estetik görünümün bozulmaması açısından bu ameliyatlarda estetik dikişler kullanılır ve bu dikişler kendiliğinden erir. Bu nedenle ameliyattan sonra, konulan dikişlerin alınmasına gerek yoktur.