Gebelik Kürtajı Fiyatları - İzmir Özel Park Tıp Merkezi

Gebelik Kürtajı Fiyatları

Gebelik Kürtajı Fiyatları

Gebelik kürtajı, istemeyen gebeliklerin sonlandırılması için uygulanan bir işlemdir. Tıp dilinde küretaj olarak da adlandırılan bu yöntemin anlamı kazımaktır ancak kürtaj işlemi günümüzde kazıyarak yapılmaz. Kürtaj için vakumlama yöntemi kullanılır ve bu yöntemin ismine vakum aspirasyon adı verilir. İlk haftadan 10. Haftaya kadar olan gebeliklerde, ailenin isteği ile gebelik sonlandırılabilir. 10 haftadan büyük olan gebeliklerde ise anne ve bebeğin sağlığını olumsuz etkileyen zorunlu durumların varlığı sonucunda kürtaj yapılır. Gebelik kürtajı fiyatları pek çok etkene göre değişiklik gösterir. Kürtaj fiyatlarını araştırırken hastane seçimine, doktorun uzmanlığına ve kürtajın steril şartlarda yapılmasına önem vermeniz gerekir.

Gebelik kürtajı fiyatları nasıl belirlenir?

Gebelik kürtajı fiyatları üzerinde belirleyici olan çok sayıda etken bulunur. Hastane seçimi, doktorun uzmanlığı, gebelik haftası, kürtaj için kullanılacak olan aletler, yapılacak olan tahliller gibi etkenler gebelik kürtajı fiyatlarını etkiler.

1. Doktor seçimi;

Gebelik kürtajı işleminde, yukarda da bahsettiğimiz gibi vakumlama yöntemi kullanılır. Bu yöntemde rahim içine ya da yumurtalılara zarar gelmez. Yalnızca gebelik sonlandırılır ve rahmin içi temizlenir. Ancak bu yöntemin kalıcı olarak rahme ya da dokulara zarar vermemesi için uzman bir doktorun elinde yapılması gerekir. Doktorunuzun bu konuda ki uzmanlığı, popülerliği, başarılı ameliyat sayısı ve çalıştığı hastane gibi koşullar, gebelik kürtajı fiyatlarını etkiler.

2. Hastane seçimi;

Gebelik kürtajı, jinekolojik muayene sırasında yapılan bir işlemdir. Bu nedenle özel hastanelerde, devlet hastanelerinde, tıp merkezlerinde ve pek çok klinikte yapılabilmektedir. Bu işlem yapılacağı hastane seçimi, fiyatları etkileyecektir. Ayrıca hastanenin bulunduğu ile, ilçe ve bölge gibi koşullar da fiyatların değişmesine neden olur.
Hastanelerde sunulan özel odalar, kişiye özel ek hizmetler, otelcilik hizmetleri ve bunlara benzer hizmetler de fiyatları etkileyecektir.

3. Anestezi şekli;

Gebelik kürtajında hastaların hemen uyanmasını sağlayan genel anestezi, lokal anestezi ya da belden yapılan epidural anestezi yöntemleri uygulanabilir. Hangi anestezinin yapılacağına doktor ve hasta birlikte karar vermelidir. Anestezini türü, gebelik kürtajı fiyatlarını etkiler çünkü anestezi uzmanları da ücret alacaktır.

4. Kullanılan materyaller;

Gebelik kürtajı fiyatları, kürtaj sırasında kullanılan materyallere göre de değişir. Kullanılan materyallerin steril olması ve sağlıklı koşullarda gebelik kürtajı yapılması, fiyatları değiştirecektir.

5. Gebelik haftası;

Gebelik haftasının kürtaj fiyatları üzerindeki etkisi büyüktür. Bunun nedeni, gebeliğin büyümesi sonucunda kürtaj için kullanılacak olan aletlerin ve materyallerin farklı olmasıdır. Bebeğin büyük olması kürtaj işlemini daha zor hale getirir ve normal kürtaja göre daha farklı cerrahi aletlerin kullanılması gerekir. Gebelik kürtajı fiyatları 4-6 hafta arasındaki gebelikler, 6-8 hafta arasındaki gebelikler, 8-10 hafta arasındaki gebelikler ve daha büyük gebelikler için farklı olarak belirlenir.

6. Kullanılan ilaçlar ve yapılan tahliller;

Gebelik kürtajından sonra hastaların ağrı kesici ve antibiyotik kullanması gerekir. Kürtaj yapıldıktan sonra hastaların 1-2 saat hastanede kalmaları istenir. Bu süre içinde hastalara gerekli ilaçlar verilir. Ayrıca kürtaj işlemi yapılırken rahim ağzını genişletmek için de birtakım ilaçlar kullanılabilir. Kullanılan bu ilaçlar, kürtaj fiyatlarını etkileyecektir.
Her kadına kürtaj olmadan önce tam kan sayımı, kan grubu testi ve pıhtılaşma testi yapılır. Ayrıca idrar yolu enfeksiyonu gibi sorunların olup olmadığını öğrenmek için de idrar testi istenebilir. İşlem sırasında anestezi uygulanacağı için anestezi alerji testi de yapılır. Bütün bu testler de fiyatları etkiler.

Gebelik kürtajı fiyatları araştırılırken nelere dikkat edilmelidir?

Gebelik kürtajı fiyatları, yukarıda da açıkladığımız gibi çok sayıda etkene göre farklılık gösterir. Genel olarak kliniklerde yapılan kürtajların fiyatları daha uygundur. Ancak kürtaj yapılırken ve sonrasında hastaların enfeksiyon, aşırı kanama, rahim delinmesi gibi riskleri bulunur. Hastaların bu riskleri yaşamaması için uzman bir doktora kürtaj yaptırmaları gerekir. Fiyat araştırması yaparken doktorunuzun bu konudaki uzmanlığına ve hastane koşullarının steril olmasına önem vermelisiniz.
Gebelik kürtajından sonra hastalarda beklenmeyen komplikasyonların görülmesi durumunda, hemen müdahale edilmesi gerekir. Bu nedenle gebelik kürtajını yaptıracağınız hastanenin tam donanımlı olması büyük önem taşır. Gebelik kürtajı normal şartlar altında 10 dakika süren oldukça basit bir işlemdir ve hastalar aynı gün içinde taburcu edilir. Ancak her ameliyatta olduğu gibi gebelik kürtajında da birtakım riskler vardır ve hastaların bu nedenle hastanede seçimine çok önem vermesi gerekir.
Gebelik kürtajı olacak kişilerin fiyat araştırması yaparken dikkat etmesi gereken bir başka konu da fiyatın içinde her şeyin dahil olmasıdır. Bazı hastaneler yalnızca kürtaj ve doktor için fiyat verirler ve kullanılan ilaçlar ve muayene ücretleri bu fiyata dahil değildir. Bir sürprizle karşılaşmamak için doktor, muayene, tahlil, ilaç ve kürtaj için tüm ücretlerin verilen fiyata dahil olduğundan emin olmanız gerekir.