Açık Burun Estetiği - Metropol Karşıyaka Tıp Merkezi

Açık Burun Estetiği

Açık Yöntem Burun Estetiği

Açık Burun Estetiği

Burun estetiği, burunda bulunan şekil bozukluklarının giderilmesi ve fonksiyonel sorunların düzeltilmesi amacıyla yapılır. Bu estetik ameliyatlar hem burnun daha güzel görünmesi hem de çeşitli sağlık sıkıntılarının giderilmesi için uygulanır. Açık burun estetiği, doktorlara daha fazla müdahale şansı veren bir ameliyat türüdür. Buruna açık ve kapalı olmak üzere iki şekilde müdahale edilebilir.Açık burun estetiği ameliyatları, burnun alt kısmındaki bölmesinden açılan ters “V”şeklindeki kesiler ile yapılan ameliyatlardır. Buradan açılan kesi ile cilt ve cilt altı dokuları kaldırılır ve burnun içine ve kemik yapısına ulaşılır. Gerekli düzeltmeler yapıldıktan ve burun eti gibi sorunlar giderildikten sonra kesi yapılan yerden dikiş atılarak ameliyat tamamlanır.

Açık burun estetiği hangi durumlarda uygulanır?

Doktorlar, açık yada kapalı olarak hangi tekniğinin uygulanacağına, yapılacak muayenenin ardından karar verirler. Açık burun estetiğinin yapıldığı durumları şöyle açıklayabiliriz;

• Ciddi burun ucu problemi olan hastalar

• İleri derecede bozuk kemik eğrilikleri bulunan hastalar

• Burun eti çok büyük olan kişiler

• Daha önce burun estetiği olduğu halde fiziksel ya da fonksiyonel sorunları devam eden kişiler

• Kıkırdakta eksiklik ya da çöküklük bulunan kişiler için tercih edilir.

Açık burun estetiğinin avantajları nelerdir?

Açık burun estetiği ile ameliyat, direkt görüş yapılarak tamamlanabilir. Bu sayede burunda bulunan bütün kemik ve kıkırdak yapılar görülebilir. Bu ameliyat ile birlikte burundan ne kadar kıkırdak alındığı, geriye ne kadar kıkırdak kaldığı, buruna yapılan müdahalelerin nasıl göründüğü net bir şekilde anlaşılabilir. Açık olarak yapılan burun estetiğinde, planlama daha kolay yapılır. Burun içinde bulunan sorunlar ayrıntılı bir şekilde analiz edilebilir. Açık burun estetiğinin bir başka avantajı ise daha sonra yapılan revizyon ameliyatı oranlarını ciddi şekilde düşürmesidir.

Açık burun estetiğinden sonra iz kalma ihtimali var mı?

Açık burun estetiği ameliyatının çok sayıda avantajı vardır. En önemli problem ise ameliyattan sonra burun ucunda bir miktar iz kalmasıdır. Ancak burnun en alt kısmından 2-3 mm’lik kesi yapıldığı için bu izlerin zamanla kapanması ve görünmemesi ihtimali oldukça fazladır. Ameliyattan bir süre sonra bu izlerin görünümü belirsiz bir hal alır.

Açık burun estetiği sonrası süreç nasıldır?

• Açık burun estetiği ameliyatları genel anestezi altında yapılır. Bu nedenle ameliyattan sonra hastaların bir gün hastanede kalması istenir. Hastaların ameliyattan 3-4 saat sonra ayağa kalkması ve yürümesi sağlanır.

• Hastalar ilk birkaç gün sıvı gıdalar ile beslenmelidir. Katı gıdalar burunda ki dikişlerin zarar görmesine neden olabilir. Bu nedenle ameliyattan 3-4 gün sonra katı gıda alımına başlanmalıdır.

• Bu ameliyatın ardından hastaların bir hafta boyunca evlerinde dinlenmeleri istenir.

• Burun estetiği ameliyatında atılan dikişler estetik dikiş olursa kendiliğinden erir ve alınmasına gerek yoktur. Estetik olmayan dikişlerin bir hafta sonra alınması gerekir.

• Hastaların ameliyatın ardından hafif ağrı, ödem ve şişlik yaşaması normal kabul edilir. Açık burun estetiğinde yaşanan şişlik, kapalı yönteme göre biraz daha uzun sürer ancak geçicidir. Yaklaşık 4-5 gün sonra şişlikler azalacak ve kaybolacaktır.

• Hastaların işe dönme süresi bir haftadır.

• Açık burun estetiğinden sonra ağır sporlar yapılmamalıdır. Hastalar bir hafta sonra günde en az yarım saat yürüyüş yapabilir. Fitness, yüzme, pilates gibi ağır sporların yapılabilmesi için en az 2 ay beklenmesi gerekir.

• Hastalar, ameliyattan 3-4 gün sonra, sıcak suda fazla kalmamak şartıyla banyo yapabilirler.

• Ameliyatın ardından kanama riski görülmesi ihtimali vardır.Bu riski en aza indirmek için hastaların kan sulandırıcı ilaçlardan ve yiyeceklerden uzak durması gerekir.

• Hastaların, kendilerini zorlayıcı hareketlerden ve darbelerden korunması gerekir.

• Doktorunuzun belirlediği tarihe kadar gözlük kullanılmamalı ve dişler sertçe fırçalanmamalıdır.

• Ameliyatın ardından hastaların direkt güneş ışınlarından korunması gerekir. Bu nedenle bir ay süre ile koruyucu kremlerin kullanılması tavsiyeedilir. Hastalar güneşe çıkarken mutlaka şapka takmalıdır.

• Ameliyatın ardından hastaların yatarken iki yastık kullanmaları ve burun bölgesini yüksekte tutmaları gerekir.

Açık burun estetiği ameliyatı ne kadar sürer?

Açık burun estetiği, doktorun uzmanlığına göre farklı sürelerde yapılır. Burunda çok fazla işlem yapılmayacaksa ameliyat süresi ortalama olarak 2-2,5 saat arasındadır. Ancak omurgadan kıkırdak alınması ya da farklı problemlerin var olması durumunda ameliyat süresi uzayabilir.