Fraksiyonel Lazer İle Cilt Yenileme - Metropol Karşıyaka Tıp Merkezi

Fraksiyonel Lazer İle Cilt Yenileme

Ön Görüşme Formu

  Fraksiyonel lazer cilt yenileme

  Cildimizdeki lekeler, izler, kırışıklıklar yaş, genetik ve çevresel faktörlerle oluşmaktadır. Cildimiz tüm vücudumuzu örten bir örtüdür. Bu örtü dış etkenlere karşı bizi korur. Aynı zamanda vücudun ısı kaybını önler. Derimiz vücuttaki su dengesinin de önemli bir koruyucusudur. Cildimiz aynı zamanda zararlı maddelerinde atılımını sağlayan önemli bir organımızdır. Sanılanın aksine cildimiz statik yani durağan bir organ değildir. Sürekli değişip kendini yenilir. Cildin en üst tabakasındaki bu yenilenme nedeniyle cilt sürekli yapılanma içindeki bir organdır. Dış etkenler ve bazı içsel nedenlerle cildimizde lekeler ve izler oluşur. Ciltte yaşla kırışıklıklar oluşur. Tüm bunları önlemek için cildimizi olabildiği kadar bu etkilerden korumalıyız. Fakat ne yaparsak yapalım bazı nedenlerle bu olası durumlar başımıza gelecektir.

  Cilt bakımı, cildi nemlendirme, güneş koruyucular cildi genç tutmak için kullanılan yöntem ve maddelerdir. Fakat ne yazık ki birçok madde ve yöntemin ne kadar faydalı olduğu konusu tartışmalıdır. Bu nedenle bilimsel ve kanıta dayalı yöntem ve maddelere ihtiyaç duyulmuştur. Cildimizdeki iz ve lekeleri yok etmek için yeni yöntemler aranmaktadır. Ciltteki yaşlılıkla oluşan leke, kırışıklık ve izlerden herkes kurtulmak ister. Fakat bunun nasıl olacağı konusu değişik yöntem arayışlarına neden olmuştur. Bu değişik yöntem arayışları teknolojik cihazların tıp alanına girmesiyle önemli ölçüde boyut değiştirmiştir. Lazerlerin cilt gençleştirme ve cilt yenileme uygulamalarına girmesi dermatoloji bilimi açısından önemli bir gelişme olmuştur. Öyle ki eskiden hiç geçirilemeyen leke ve izler önemli ölçüde tedavi olanağı bulmuştur. Bu uygulamalarla uğraşan dermatolog ve plastik cerrahi uzmanları cilt leke ve izlerinin tedavilerinde lazerleri yoğun olarak kullanmaktadırlar.

  Fraksiyonel lazer nedir?

  Fraksiyonel lazerler cilt yenilemek amaçlı kullanılan en son sistem cihazlardır. Fraksiyonel lazerler, tedavi edici etkisi yüksek yan etkisi düşük olmaları sebebiyle, en çok tercih edilen yöntemler olmuşlardır. Fraksiyonel lazer sivilce izi, yara izi, kırışıklık, yüz sarkması ve çatlak tedavisinde ilk seçilen edilen yöntemlerdendir.

  Fraksiyonel lazerler nasıl etkili olur?

  Fraksiyonel lazerler cildin üst ve alt tabakalarında etkili olmaktadır. Fraksiyonel lazer sistemlerinde lazer ışığı cilde minik sütunlar halinde gönderilir ve bu bölgelerde yeni kollajen oluşumu tetiklenir. Bu yöntemin avantajı, minik hasar bölgelerinin etrafında sağlam cilt alanlarının kalması sebebiyle ciltteki hasarın az olmasıdır. Böylece cildin iyileşmesi çok daha hızlı olmakta ayrıca lazerlerin yan etki oranı azalmaktadır.

  Fraksiyonel lazerler kaç çeşittir?

  Günümüzde fraksiyonel lazerler iki gruba ayrılır. Soyarak etkili olan ve soymadan etkili olan fraksiyonel lazerler olarak adlandırılırlar.

  Soymadan etkili olan fraksiyonel lazerler hangileridir?

  1550 nm, 1440 nm,   1540 nm dalga boyundaki cihazlardır. Fraksiyonel lazer (fraxel) olarak ilk bildirilen lazer sistemidir. Üst deride fazla değişiklik yapmadan alt deride ısı hasarı yaparak ciltte yenilenme sağlar

  Soyarak etkili olan fraksiyonel lazerler hangileridir?

  10600 nm CO2 lazer ve 2940 nm erbium lazerler kullanılır. Bu fraksiyonel lazer üst deride soyulma ile birlikte alt deride yenilenme olur.

  Fraksiyonel lazer hangi tedavilerde kullanılır?

  • Cilt gençleştirme (kırışıklık tedavisi, cilt sarkma tedavisi)
  • Sivilce (akne) izi tedavisi
  • Çatlak tedavisi
  • Yara izi tedavisi
  • Leke tedavisi

  Fraksiyonel lazerler ne kadar etkilidir?

  Fraksiyonel lazerlerle hafif orta dereceli kırışıklık, lekeler ve yüzeyel sivilce ve yara izlerini giderebilir. Derin kırışık, leke ve izlerde düzelmeler yapabilir.

  Fraksiyonel lazerler nasıl ve kaç seans uygulanır?

  Fraksiyonel lazerde tedaviler seanslar halinde yapılır. Şikayetin cinsine göre en az 3-5 seans 3-8 hafta aralıklarla yapılabilir. Uygulama esnasında bazı hastalarda rahatsızlık hissi olabilir. Lokal anestezik kremler veya soğuk hava üfleyen aletlerle bu rahatsızlık hissi kolayca giderilir.

  Fraksiyonel lazer uygulaması ne kadar süre alır?

  Fraksiyonel lazer uygulaması 10-30 dk sürer.

  Fraksiyonel lazer uygulamasında acı hissedilir mi?

  Fraksiyonel lazer işleminden önce lokal anestezik sürülür. İşlem sırasında soğuk hava üflenir. Bu sayede acı az hissedilir.

  Fraksiyonel lazer uygulamalarının sonrasında neler beklenir?

  İşlem sonrasında hafif bir kızarıklık ve ödem olabilir. Ciltte hafif soyulmalar ve bronzluk olabilir. Ancak bu tür durumlar 3-7 gün içinde geriler.

  Fraksiyonel lazer kimlere uygulanmaz?

  Deride aktif enfeksiyon ve iltihap olmamalıdır. 6 ay içinde oral isotretinoin kullanılmamış olmalıdır. Hamile kişilerde uygulanmaz.

  Fraksiyonel lazer ne kadar süre iş ve sosyal yaşamı etkiler?

  Soymayan fraksiyonel lazerlerden hemen sonra iş ve sosyal hayata dönülebilir. Soyarak etkili olan fraksiyonel lazerler 5-10 gün arası kızarıklık ve kabuklanma yapar. Kapatıcı kullanılarak iş ve sosyal hayata dönülebilir

  Fraksiyonel lazer uygulama sonrası nelere dikkat edilmelidir?

  Operasyon sonrasında şikayetler hafif ve geçicidir. İşlemden sonra bir saat kadar güneş yanığı duygusu hissedilebilir. Tedavi sonrası makyaj yapılabilir. Fraksiyonel lazer sonrası hafif nemlendiriciler sürülebilir. Yüzde ödem olursa buz paketleri ile soğutma faydalı olabilir. Fraksiyonel lazer sonrası 6-12 ay süre ile güneşlenmekten kaçınılmalı ve güneşten koruyucu kullanılmalıdır.

  Fraksiyonel lazer tedavi sonrası yan etkiler nelerdir?

  Lazerlerde görülen yan etkiler fraksiyonel lazer uygulamalarında olabilir. Ancak yan etki görülme oranı oldukça düşüktür.

  • Geçici veya kalıcı lekelenme
  • Sivilce atağı
  • Herpes enfeksiyonu atağı
  • Enfeksiyon
  • Yara izi

  Fraksiyonel lazer tedavisinin sonuçları ne zaman görülür?

  Frasiyonel lazer sonrası ödeme ve kollajen kısalmasına bağlı ani düzelme görülür. Daha sonra bu düzelme azalır. Asıl kollajen yapımı üçüncü aydan sonra başlar. İşlemin sonuçları en iyi 6-12 ay sonra ortaya çıkar.

  Fraksiyonel lazer uygulaması bazen etkisiz olabilir mi?

  Eğer kırışıklık, iz ve sarkma şikayetleri fazla ise 3-4 seans yeterli olmayabilir. Hem seans sayısını arttırmak ve diğer tedavilerle birlikte uygulamak etkinliği arttırır.

  Fraksiyonel lazer diğer cilt yenileme yöntemleri ile birlikte kullanılabilir mi?

  Fraksiyonel lazer, mezoterapi, dolgu, radyofrekans gibi cilt yenileyen yöntemlerle birlikte kullanılarak iz, kırışıklık ve sarkma tedavilerindeki etkinliği arttırılabilir.