Guatr ve Tiroid Ameliyatları - Metropol Karşıyaka Tıp Merkezi

Guatr ve Tiroid Ameliyatları

İnsan vücudunda boyun ön kısmında yer alan ve kelebek şeklini andıran tiroid bezi, tiroksin hormonunun üretilmesinde görev alan en önemli organlardan bir tanesidir. Asli görevini yerine getirmediği ya da tahrip olduğu takdirde insan vücudundan belirgin sorunlara da yol açabilmektedir. Bu organ, tiroksin hormonu ile birlikte metabolik hızın dengelenmesi ve sorunsuz bir şekilde çalışmasına yardımcı olmaktadır.

Tiroid bezinin normalden çok daha büyük olması ya da belli başlı sorunlar nedeniyle kısa sürede aşırı büyüme ile karşımıza çıkması, tıp dilinde guatr hastalığı olarak karşılık buluyor. Tedavi edilmediği takdirde farklı hastalıklara da neden olabildiği biliniyor. Guatr ameliyatı, ortalama 90 dakika ila 120 dakikaya tekabül ediyor. 1 günlük yatış süresi söz konusudur ve refakatçi desteği şarttır.

Genel anestezi destekli bir ameliyat olduğunu belirtmek gerekiyor ve anestezi sonrası boyun bölgesinin ön kısmına uygulanacak olan kesi ile birlikte süreç başlıyor. Bezin büyük bir kısmının çıkartılması için kesi eylemi şarttır. Ameliyat esnasında sinirlerin ve tiroid bezine yakın olan diğer bezlerin korunması da büyük önem taşımaktadır.