Kızlık Zarı Dikimi - Metropol Karşıyaka Tıp Merkezi

Kızlık Zarı Dikimi

Ön Görüşme Formu

  Hymenoplasty

  Kızlık zarı dikimi sosyal bir olay olduğu için bu operasyonu yaptırmak zorunda kalan bayanlarla karşılaşmaktayız. Ortalama 20-30 dakika süren bu operasyon yöntemle kızlık zarını ilişkide kanaması sağlanmakta.

  Operasyonun başarısızlığa uğramaması için cerrahi işlemini geçiren bayanın operasyon sonrası yapması gereken bazı özel hareketleri yapmaması gerekiyor.

  Kızlık Zarı Dikimi

  Kızlık zarı vajinanın 2-3 cm içinde bulunan, ortalama olarak 1-2 cm kalınlığında olan bir zardır. Halk arasında bekaret zarı olarak da bilinen kızlık zarı cinsel birleşme yoluyla, vajinaya sert bir cisim girmesi nedeniyle ya da elle bozulabilir. Bu zarın bozulup bozulmadığı ise jinekolojik muayene sırasında anlaşılabilir. Kızlık zarı bozulmuş olan kadınlar psikolojik nedenlerden dolayı bu zarın dikilmesini isteyebilirler. Kızlık zarı dikimi ise kısa süreli ya da kalıcı olmak üzere iki şekilde yapılabilir.

  Kızlık zarı tamiri neden yapılır?

  Kızlık zarı dikimi himenoplasti olarak da ifade edilebilir. Bu zarın dikilmesini isteyen kişiler, genellikle cinsel bileşme yaşaması ve daha sonra bu birleşmeden pişman olması nedeniyle başvuru yapmaktadır. Kızlık zarının tamir edilmesi, evlenmeden hemen önce kısa süreli olarak yapılabileceği gibi evlenmeden uzun bir süre önce kalıcı olarak da yapılabilir. Kızlık zarı tamiri;

  • Çocukluğunda yanlışlıkla bir kaza geçiren ya da travma sonrasında kızlık zarı yırtılan kişiler

  • Çocukluk döneminde vajina içine kalem, bozuk para gibi yabancı cisimlerin sokulması nedeniyle kızlık zarı yırtılan kişiler

  • Genital bölgeye tekme atılması, bisikletten ya da attan düşme, sert bir cisme çarpılması veya trafik kazası gibi nedenlerle kızlık zarı bozulan kişiler

  • Mastürbasyon sırasında kızlık zarı zarar gören kişiler

  • İstem dışı yani tecavüz yoluyla cinsel birleşme yaşamış ve bu nedenle psikolojik sorunlar yaşamış kişiler.

  • Eşleri ile nikah tazeleyen ve evlendikleri heyecanı tekrar yaşamak isteyen kişiler

  • Daha önce isteyerek cinsel birleşme yaşamış ancak ayrılık sonrası pişman olmuş kişiler tarafından tercih edilir.

  Kızlık zarı dikimi nasıl gerçekleştirilir?

  Kızlık zarı tamiri kısa süre içinde yani bir hafta içinde evlenecek olan kişiler için kısa süreli tamir şeklinde uygulanırken, uzun süre sonra evlenecekler olanlar için kalıcı şekilde uygulanmaktadır.

  Kalıcı kızlık zarı tamiri nasıl yapılır?

  Kalıcı kızlık zarı dikiminin amacı, ilk gecenin taklit edilmesinin ve kızlık zarı bozulmuş gibi kan gelmesinin sağlanmasıdır. Kalıcı kızlık zarı tamiri uygulanırken fleb operasyonu tekniği kullanılır.

  Fleb operasyonu ile yapılan kızlık zarı onarımında, vajinanın arka duvarında üçgen şeklinde bulunan fleb dokusundan bir parça alınır ve bu parça, vajinanın ön ve yan duvarlarına yerleştirilir. Bu sayede kızlık zarının tamir edilmesinden ziyade ilk gecenin taklit edilmesi sağlanmış olur.

  Hastaların kalıcı kızlık zarının tamirinden sonra, evlenmeden 4-5 gün önce kontrole gelmesi istenir. Kalıcı kızlık zarı tamiri, ortalama olarak 15 dakika sürer ve jinekolojik muayene sırasında bu işlem yapılabilir.

  Bu işlemin ardından hastalar bir gün sonra normal yaşamlarına dönebilir. Operasyon sırasında lokal anestezi kullanıldığı için hastalar aynı gün evlerine taburcu edilir. Operasyondan bir ay sonra cinsel ilişkiye girilebilir. Bu operasyonun ardından hafif lekelenme şeklinde kan gelmesi normal kabul edilir. Operasyonun ardından hafif sızlamalar olacağı için ağrı kesici ilaçlar kullanılması tavsiye edilir. Ayrıca enfeksiyon riskinin önlenmesi için ilk bir hafta boyunca antibiyotik ilaçlar kullanılmalıdır.

  Kısa süreli kızlık zarı tamiri nasıl yapılır?

  Kısa süreli kızlık zarı tamiri, evlilik tarihi belli olan ve kısa bir süre içinde evlenecek olan bayanlar için uygulanan operasyonlardır. Bu operasyon cinsel ilişkiye girilmeden en fazla bir hafta önce uygulanmalıdır. 7 günden önce yapılan kızlık zarı dikiminin başarı ihtimali azalır. Kalıcı kızlık zarı dikimi mikrocerrahi yöntemi kullanılarak uygulanmaktadır.

  Mikrocerrahi yöntemi kullanılarak yapılan kızlık zarı onarımında ise kızlık zarının yırtılmış olan kenarları kesilerek özel iplikler ve mikrocerrahi teknikleri kullanılarak kızlık zarının yeniden dikilmesi sağlanır. Vajina bölgesi, fazla cinsel ilişkiden dolayı açılmışsa, bu işlem sırasında vajina daraltma operasyonu da uygulanabilir. Bu teknikle bozulan kızlık zarı yeniden oluşturulur. Bu teknik uygulanırken iplerin kaliteli olması ve dikiş tekniklerinin düzgün olması çok önemlidir. Bu nedenle kalıcı kızlık zarı tamiri, mutlaka uzman doktorlar eşliğinde yapılmalıdır.

  Bu yöntemle yapılan kızlık zarı tamiri de ortalama olarak 10-15 dakika sürer ve operasyon lokal anestezi alında yapılır. Kalıcı olan yönteme göre hastaların iyileşme süresi daha kısadır. Operasyondan sonra kısa süreli ağrı görülebilir ve ağrı kesici ilaçlar ile tedavi edilebilir. Genellikle kanama görülmez ancak az da olsa operasyon sonrasında lekelenme görülmesi ihtimali vardır.