Lazer Epilasyon - Metropol Karşıyaka Tıp Merkezi

Lazer Epilasyon

Ön Görüşme Formu

  Lazer Epilasyon

  İstenmeyen tüylerden kurtulmanın en sağlıklı ve en hızlı yoludur. Lazer epilasyonda cilt üzerine uygulanan lazer ışığı kıl kökünde yoğunlaşarak ısı oluşturur ve etraf dokuya zarar vermeden kıl kökünü yok eder. Kliniğimizde mediostar next diod lazer kullanılmaktadır.

  Lazer epilasyon, vücutta istenmeyen tüylerin, lazer ışığı kullanılarak yok edilmesidir. Lazer 40 yılı aşkın bir zamandır tıbbın çeşitli alanlarında kullanılmaktadır. Milisaniyelik atışlarla cilde uygulanan lazer ışığı, cilt dokusuna zarar vermeden geçerek kıl kökündeki pigmentlere (renkli hücrelere) nüfuz eder. Kıl kökündeki renkli hücreler tarafından emilen bu enerji, ısıya dönüşür. Kök ısısının 60-70 C dereceye yükselmesi amaçlanır. Bu seviyeye çıkan ısı; kıl kökünü tahrip ederek, kıl kökünden yeni bir tüy çıkmasını engellemiş olur.

  Lazer epilasyon güvenli midir?

  Evet. Lazerin ürettiği enerji bir ışıktır. Cilde zarar vermeden geçerek kıl köküne ulaşan bu ışık, vücutta herhangi bir artık bırakmaz. Ayrıca herhangi bir kanserojen etkisi yoktur.

  Her cilt rengine uygulanabilir mi?

  Lazer epilasyon uygulaması için en ideal aday açık cilt rengi üzerinde tüyleri koyu renk olanlardır. Ancak Hibrit Diode Lazer MeDioStar NeXT  ile çok açıktan çok koyu tene kadar değişen bir spektrumda tüm cilt tiplerine rahatlıkla uygulamalar yapılabilmektedir. Amerika’da zencilere bile kalıcı lazer epilasyon işleminde en çok kullanılan ve sonuç alınan lazer teknolojisidir.

  Lazerle epilasyonda en iyi teknoloji nedir?

  Son jenerasyon MeDioStar NeXT Lazer yüksek enerjili olduğu halde, kontakt handpiece vasıtasıyla cildin soğumasını sağlayarak cilt yanıkları önler. Böylece etkin ve güvenilir bir uygulama sağlar. Yazın bile kullanım imkanı sağlar. Tüm cilt tiplerinde(Tip I – VI) güvenle kullanılır. Yüksek teknoloji sayesinde lazer enerjisini doğrudan cilt altına gönderir. Aynı anda iki dalga boyuyla hem kılı hem de kılı besleyen kılcal damarı etkileyerek kalıcı epilasyon sağlar.

  MeDioStar NeXT de tüm bu özelliklere ek olarak enerji kaybına neden olan fiber bağlantı tarihe karıştı ve 144 mm2 spot alanında 47 joule enerji gönderebilmek mümkündür. MeDioStar NeXT ince tüyleri bile görebilen Burst modu ile çok yüksek enerjilere çok düşük milisaniyede çıkabilir.

  Saniyede 12 Hz atım hızı ile muadilleri arasında en hızlı diode lazer olup bu SPM(Smooth Pulse Mode) olarak adlandırılan düşük enerji dilimlerini, yüksek hızla ve düşük pulse süresi ile cilde gönderebilir.

  Uygulama sırasında başlıktaki sensörler vasıtasıyla cilt ısısını sürekli algılayarak, ciltte ısının yükselmesi halinde otomatik olarak enerjiyi keser. Bu özellik ile yanıkları önler.

  Lazer dışında epilasyonda ve cilt tedavilerinde kullanılan başka ışık kaynakları var mıdır?

  IPL (Intensed Pulsed Light) adı verilen ışık kaynakları da özellikle epilasyon amaçlı ve yukarıda saydığımız diğer amaçlarla kullanılabilmektedir. Bu cihazlar Lazer değillerdir çünkü değişik dalga boylarını bir arada içeren yoğunlaştırılmış ışık üretirler. Tek bir dalga boyu değil pek çok dalga boyunu bir arada içerdikleri için de seçiçi değillerdir. Aynı anda birkaç etkiye birden neden olurlar. Yani sadece kılı değil, ter bezlerini, yağ bezlerini ve cildin kendisini de olumsuz yönde etkileyebilirler. Ancak ülkemizde bu cihazlar da Lazer adı altında (özellikle de epilasyon amaçlı olarak) yaygın olarak kullanılmaktadırlar.

  Kaç seans uygulama gerekmektedir?

  Lazer ışığı anajen (aktif) aşamadaki kıl köklerini etkilemektedir. Bütün kökler aynı anda aktif olmazlar. Dolayısıyla telojen (pasif) kökler, aktif hale geldiklerinde bunlara da uygulama gerekecektir. Kılların kalınlığı, yoğunluğu ve rengi her vücutta ve vücudun her bölgesinde farklı olduğu için kesin bir seans sayısı vermek mümkün değildir, kişiden kişiye ve bölgeden bölgeye değişmektedir. Genellikle yüz bölgesinde 8- 10 seans, vücut bölgesinde 6-8 seans sürmektedir.

  Bir seans ne kadar sürmektedir?

  Uygulama bölgesine göre süreler değişmektedir. Ortalama olarak bıyık ve çene bölgesi 1-2 dakikada tamamlanırken, her iki bacak 10-15 dakika sürebilmektedir. Seans araları bir protokol dahilinde bölgesine göre değişmekle beraber en kısa 30, en uzun 90 gündür. Seans aralıkları tedavi ilerledikçe uzar.

  Hangi bölgelere lazer epilasyon uygulaması yapılabilmektedir?

  Hemen hemen vücudun bütün bölgelerine lazer epilasyon uygulaması yapılabilmektedir. Hibrit Diode Lazer MeDioStar NeXT sisteminde başlık, şeffaf streç film ile sarılarak ve her hastadan sonra değiştirilerek ister genital ister yüz bölgesi olsun hastaya hiç temas etmeden hijyenik bir uygulama imkanı vardır.

  Lazer epilasyon kimlere uygulanabilir?

  Hamileler dışında 16 yaşından büyük herkese uygulanabilmektedir.

  Uygulama esnasında acı hissediliyor mu?

  Hibrit Diode Lazer MeDioStar NeXT  sisteminde 360o çift soğutma teknolojisi kullanılmakta olup, hem lazer atışından önce hem atış esnasında hem de atış yapılmış bölgeyi soğutan patentli bir teknoloji vardır. Piyasada buz lazer adı altında sunulan sistemlerde soğutma ünitesinin başlıkta olduğunu ifade eden ICE Technology denilen teknik özellik, son kullanıcılar tarafından yanlış algılanarak, sanki buz ile epilasyon yapılıyormuş gibi bir ticari algı oluşmaktadır. Hibrit Diode Lazer ağrı seviyesi en düşük lazer epilasyon sistemidir. Tasarım ödülü almış, özel soğutuculu ucu sayesinde ağrı diğer cihazlarla kıyaslandığında yok denecek kadar azdır. Uygulama esnasında kıl köklerinin, enerjiden etkilendiğini gösteren kabartılar ve kızarıklıklar oluşabilir. Ancak uygulama bölgesinde oluşabilecek bu durum çok kısa bir süre içerisinde kaybolacaktır.

  Uygulama öncesinde nelere dikkat edilmelidir?

  Uygulama bölgesinde, 4 hafta önceden başlamak kaydıyla cımbız, ağda ve kıl dökücü krem gibi köke etki eden metotlar kullanılmamalıdır.

  Diode Lazer

  Diode Lazer, lazer epilasyon uygulamasında kullanılan cihazlardan biridir. 810 nm dalga boyundaki ışınların kullanıldığı cihazlara verilen isimdir. Diode lazerlerin faklı marka ve farklı türleri bulunmaktadır. Ülkemizde de son 10 yıla bakıldığında, çok çeşitleri Diode Lazer cihazları kullanıldığı görülmektedir. Bu lazer epilasyon cihazları ile istenmeyen kıllardan daha etkili olarak kurtulmak mümkündür. Diode lazer cihazları, diğer lazer cihazlarından daha derinlere inebildiği için daha derinlerdeki kıllara temas edebilirler ve daha etkili tedavi sağlarlar. Bu nedenle kullanım alanın oldukça yaygındır. En çok kullanıldığı alanlar ise yüz, kol ve sırt bölgeleridir. Tüm cilt tiplerinde güveni bir şekilde uygulanabilen bu lazer cihazlarının ağrısız olması ve acısız lazer uygulayabilmesi, kullanım alanının yaygınlaşmasını sağlar.

  Diode lazer avantajları nelerdir?

  Diode lazer, uygulandığı bölgede daha derinlere inen ve çok daha etkili kıl tedavisi sağlayan bir cihazıdır. Bu lazer yönteminin avantajlarını aşağıdaki şekilde sıralamak mümkündür;

  • Diode lazer ile yapılan tedavilerde, deride leke kalma ihtimali oldukça azdır. Bunun nedeni ısının yavaş yavaş verilmesi ve yaz ayalarında bile güvenle kullanılabilmesidir. Diğer lazer cihazları deriye yüksek ısı verdiği için yaz aylarında ciltte lekelenme görülme ihtimali artar ancak Diode lazer tedavisinde, bu ihtimal bulunmaz.
  • Diode lazer, koyu renkli cilt tipleri de dahil olmak üzere tüm cilt tipleri için güvenle uygulanabilen bir yöntemdir. Diğer lazerler koyu renkli cilt tiplerinde ya da açık renkli kıllarda etkili sonuç vermez. Ancak Diode lazer ile koyu renkli tenlerde ve açık renkli olan kıl köklerinde bile üstün başarı elde edilir.
  • Bu lazerlerin kontakt ya da hava soğutmalı tipleri vardır. Hava soğutmalı olanları, kolay kolay parça arızası vermez ve uzun süre kullanım sağlar.
  • Bu lazer cihazları az yer kapladığı için her alanda kullanım kolaylığı sağlar.
  • Dalga boyu diğer cihazlardan çok daha derinlere ulaşabilir. Bu nedenle etkili tedavi sağlar.
  • Lazer ışınlarının atım süresi daha uzun olduğu için esmer tenlilerde uygulanabilme avantajı sağlar.
  • Lazer ışınlarının atım süresi normal şartlar altında ince kıllar üzerindeki etkinliğinin azaltmaktadır. Ancak diode lazer cihazlarında ayarlanabilir atım süreleri mevcut olduğu için ince kıllarda olan etkinliğin artırılması sağlanmıştır.
  • Derin yerlerde ve kalın olan kıllarda etkinliği fazla olduğu için kadın ve erkeklerin yüz, sırt ve kol bölgelerinde etkili sonuç alınmasını sağlar.

  Yaygın kullanılan Diode Lazer cihazı hangisidir?

  En yaygın kullanılan Diode Lazer uygulaması Soprano Ice Buz lazer epilasyon cihazlarıdır. Buz lazer epilasyon sayesinde ağrı ve acı hissedilmeden, epilasyon sırasında soğutucu jel ve gözlük kullanılmadan lazer tedavisi yapılması sağlanmıştır. Üstelik bu tedavi yaz aylarında ya da mevsim fark etmeden kullanılabilir. Her cilt tipleri için güvenle uygulanabilen bu yöntemde, diode lazer cihazlarının başlarında buz lazer başlıkları bulunur. Bu başlıklar daha derinlere ve daha geniş yüzeylere lazer ışınları atılmasını sağlarken, hastaların hiçbir şekilde acı ve ağrı hissetmemesini de gerçekleştirir.
  Buz lazer epilasyon cihazlarında tüm vücudun uygulanma süresi ortalama olarak 45 dakikadır. Bölgesel uygulamalarda bu süre çok daha kısadır. İnce ve çık renkli tüylerin bile yok edilmesini sağlayan bu uygulama, tüm cilt tipleri için de uygundur. Hem kadınlarda hem de erkeklerde güvenle kullanılabilen bir lazer yöntemdir.
  Soprano Ice buz lazer cihazları ile tıp merkezimizde lazer tedavisi yapılmaktadır. Bu tedavi, steril bir ortamda, size özel odalarda ve uzmanlarımız tarafından gerçekleştirilir. Tedavinin seansı ve ne kadar süreceği, uygulama yapılacak bölgeye göre değişir. Tıp merkezimizde yapılan bu tedavi sonucunda hastalarımızın memnuniyet oranı %99’lara ulaşmıştır. Sizler de yaz mevsiminin geçmesini beklemeden ya da lazer tedavisi için uygun zamanı beklemek zorunda kalmadan hemen tıp merkezimizden randevu alabilir, Türkiye’nin en iyi uzmanları eşliğinde lazer tedavinizi olabilir ve istemeyen tüylerinizden kısa sürede kurtulabilirsiniz.