Let Down Tekniği Burun Estetiği - Metropol Karşıyaka Tıp Merkezi

Let Down Tekniği Burun Estetiği

Let Down Tekniği Burun Estetiği

Let Down Burun Estetiği

Burun estetiğinde, gelişen teknoloji ile birlikte çok sayıda yöntem kullanılmaya başlanmıştır. Bunlardan biri de Let Down burun estetiği yöntemidir. Bu yöntemde hastaların doğal burun görünmeleri korunur burun sırtına zarar verilmeden, burundaki eğrilikler ve kemerli yapı yok edilir. Günümüzün en çok tercih edilen yöntemlerinden biri olan let Down tekniğinin çok sayıda avantajı bulunur.

Let Down burun estetiği nasıl uygulanır?

Açık ya da kapalı burun estetiğinde, burundaki kemerli yapının giderilmesi için kemik ve kıkırdak doku dışarı alınarak törpüleme işlemi yapılır. Törpüleme işleminden sonra burnun doğal yapısı bozulur ve sırt kısmında bozulmalar meydana gelir. Doktorlar, bu bozulmaları gidermek için dışarı aldıkları kemik ve kıkırdak dokuları kullanır. Bu düzeltme işlemi, tahmin edileceği gibi oldukça zordur ve hiçbir zaman bozulan burun sırtı eski haline getirilemez. Let Down tekniğinde ise burun sırtına herhangi bir zarar verilmez ve doğal görünüm korunmuş olur. Bu teknikte kıkırdak ya da kemikten oluşan kemer kısmı dışarı alınmadan ya da törpüleme yapılmadan, işlem uygulanır. Kemerin altında bulunan fazla dokular dışarı alınır ve kemerli yapının yok edilmesi sağlanır. Bu sırada burun sırtına doğal kavisli bir görünüm verilir.

Let Down burun estetiği yöntemi aslında 1970’li yıllarda kullanılamaya başlamıştır. Dünya genelinde bazı hekimler tarafından uygulansa da çok fazla ilgi çekmeyen bu yöntem, çok sayıda avantajının keşfedilmiş olması ile birlikte son günlerde hem dünya genelinde hem de ülkemizde yaygınlaşmaya başlamıştır. Bu yöntemin kullanılması için hekimlerimize özel eğitimler verilir.

Let Down tekniği kapalı ya da açık burun estetiğine alternatif bir yöntem değildir. Her iki yöntemle birlikte kullanılması mümkündür. Genel olarak kullanıldığı alan ise kapalı burun estetiğidir.

Let Down burun estetiği kimler için uygundur?

Bu ameliyat, burun ucu dolgun olan hastalar için burun ucu küçültme ve burun ucu kaldırma şeklinde yapılabilir. Burun sırtı hiç bozulmadan buruna müdahale edilerek gerekli düzeltmeler yapılır ve doğal bir görünüm kazandırılır.

Burnunda kemer olan hastalar ve burun eğriliği olan hastalar için uygun bir yöntemdir. Bu eğriliğinin çok fazla olmaması şartıyla düzeltilmesi sağlanır. Bu ameliyat ile burun eğriliklerine hem sağdan hem de soldan müdahale yapılarak hem eğrilikler hem de burun kemeri düzeltilebilir.

Let Down tekniği de tıpkı diğer burun estetiği yöntemleri gibi 18 yaşın altındakilere kişilere uygulanmaz. Bu yöntem aynı zamanda şeker hastaları için de uygun değildir.

Let Down burun estetiği ameliyatının avantajları nelerdir?

• Burun estetiği ameliyatlarında çeşitli deformasyonlar görülmesi kaçınılmazdır. Ancak Let Down yönteminde törpüleme ya da çıkarma işlemleri yapılmadığı için burunda deformasyon görülmesi ihtimali yok denecek kadar azalır.

• Bu yöntemle yapılan ameliyatlarda buruna çok fazla müdahale edilmediği için hastalarda ödem, morluk ve şişlik görülmesi ihtimali çok azdır.

• Burun yapısı bozulmadığı için kaş ve burun estetiği de bozulmaz ve burnunuz bu ameliyattan sonra çok daha doğal görünür.

• Bu ameliyattan sonra iyileşme süresi oldukça kısadır.

• Bu ameliyatın arından hastaların nefes alıp vermelerinde yaşanan problemler minimuma iner.

Let Down burun estetiği süresi ne kadardır?

Bu ameliyatın süresi hastaya ve uygulanacak işleme göre değişir. Ameliyat genel anestezi altında uygulanır. Ameliyatın süresi ortalama olarak 1-2 saat arasındadır. Vücudun başka kısımlarından doku alınarak yapılması gereken işlemler varsa, ameliyatın süresi biraz daha uzun olacaktır.

Let Down burun estetiği sonrası süreç nasıldır?

• Bu ameliyatın ardından hastaların iyileşme süresi çok daha kısadır. Hastalar, normal hayatlarına 3-7 gün arasında dönebilirler.

• Hastalarda morluk ve ödem görülmesi ihtimali oldukça azdır. Ameliyatın ardından ilk birkaç saat içinde görülen hafif şişlikler kendiliğinden yok olacaktır.

• Ameliyatın ardından hastalar daha ağrısız ve daha konforlu bir dönem geçirirler. Hafif sızlama şeklinde oluşan ağrılar, ağrı kesiciler ile kontrol altına alınabilir.

• Hastaların, bu ameliyatın ardından bir hafta dinlenmesi istenir. Bir haftadan sonra hafif tempolu sporlar yapılamaya başlanabilir.