Timpanoplasti (Kulak Zarı Onarımı) Ameliyatı - Metropol Karşıyaka Tıp Merkezi

Timpanoplasti (Kulak Zarı Onarımı) Ameliyatı

Kulak Zarı Onarımı

Timpanoplasti nedir?
Timpanoplasti kulak zarında delik olan ve kronik yani devamlı orta kulak iltahabı bulunan hastalarda orta kulak ve kemik içindeki iltahabın temizlenerek, kulak zarına yama yapılması operasyonudur. İltahap olmayan durumda sadece kulak zarına yama yapılması işlemine Miringoplasti denmektedir.

Kulak ameliyatı olmak mutlaka gereklimidir? Kimler ameliyat olmalı?
Problemin kulak zarındaki delik ile sınırlı olduğu durumlarda sadece kulağın sudan korunması ile iltihaplanmalar izlenmiyorsa ameliyat hastanın tercihi doğrultusunda yapılmaktadır. Basit zar deliklerinde işitme kaybı %30 civarında olup bu hastalar mutlaka ameliyat olması gereken grupta değillerdir. Buna karşın kolestatoma gelişmiş, orta kulak ve iç kulak kemiklerini eriten iltihap varlığında hayati tehlikelere varan sorunlar olabilme ihtimali mevcut olup bu hastaların mutlaka ameliyat olmaları gerekmektedir.

Timpanoplasti ameliyatı ne zaman yapılır?
Basit kulak zarı değişimi ameliyatlarının ideal zamanı 12-14 yaşından sonra önerilmekle birlikte ilerlemiş iltihap olabilecek hastaların her yaşta ameliyat olmaları ( bazen acil şartlarında) zorunluluk arzetmektedir.

Ameliyat sonrası nelere dikkat etmeliyim?
Genel olarak ilk ay içinde özellikle gribal enfeksiyonlardan korunmak gerekir. Ayrıca kulağa darbe almaktan korunmalısınız bu amaçla ikili mücadelenin olduğu ve darbe almak mümkün olan spor branşlarından hekiminizin belirttiği sürece durmalısınız. Hekim aksini söyleyinceye kadar vazelinli pamukla kulak kanalınızı tıkayıp su kaçırmamalısınız. Yüksek ve alçak basınç değişikliklerinden sakınılmalıdır bu amaçla irtifa değişikliği olabilecek karayolu yolculukları ve özellikle uçak seyahatlerinden 4-6 ay sakınılmalıdır.