Vajinal Estetik - Metropol Karşıyaka Tıp Merkezi - Kadın Hastalıkları ve Doğum

Vajinal Estetik

Ön Görüşme Formu

  Vajinal estetik, müdahale gerektiren durumlar kadınlarda yapısal olarak bulunan ya da sonradan edinilen  (vajinal doğum sonrası vs.) bozukluklardır. Kişide bazı fiziksel rahatsızlıklara yol açabilir ayrıca psikolojik olarak etkilenilen durumdur.

  Bu durumlara örnek olarak kadın dış genital organlarından halk dilinde küçük ve büyük dudak diye bilinen labiaların büyük olması görüntü olarak rahatsız ederken, kişinin iç çamaşırlarına dolanma gibi fiziksel rahatsızlıklara da yol açabilir. Vagende doğum sonrası oluşan genişlemeler ilişki sırasında sorun çıkarabilir.

  Tüm bu sorunlar için cerrahi ve lazer ile yapılabilen çözümler mevcut.

  Vaginal estetik için yapılan operasyonlar:

  Vagina daraltma: vagendeki fazla doku çıkarılarak yapılan cerrahi işlemdir. Sonrasında 4-6 hafta cinsel ilişkiye girilmez. Bu işlem esnasında idrar kaçırma ile ilgili operasyonlar da yapılabilir. İşleme bağlı ağrılar ağrı kesicilerle giderilebilir. Sonrasında dikiş alınması söz konusu değildir.

  Labiaplasti: büyük ve küçük dudakların düzeltildiği operasyondur. Özellikle küçük dudaklar salgı bezlerinden zengin olduğu için bu bölgenin hava almasının engellendiği durumlar sık enfeksiyona yol açabilir ayrıca büyüklükten dolayı tahrişler rahatsızlıklar olabilir. Çeşitli teknikler kullanılarak lokalanestezi ile bile dudak küçültme operasyonları yapılabilir. Sonrasında dikiş alınmasına gerek yoktur. İşlemden 1 ay sonra ilişkiye girilebilir.

  Hymenoplasty

  Kızlık zarı dikimi sosyal bir olay olduğu için bu operasyonu yaptırmak zorunda kalan bayanlarla karşılaşmaktayız. Ortalama 20-30 dakika süren bu operasyon yöntemle kızlık zarını ilişkide kanaması sağlanmakta. Operasyonun başarısızlığa uğramaması için cerrahi işlemini geçiren bayanın operasyon sonrası yapması gereken bazı özel hareketleri yapmaması gerekiyor.