Vajinismus Tedavisi İzmir - Özel Metropol Karşıyaka Tıp Merkezi

Vajinismus Tedavisi

Vajinismus, vajina girişindeki kasların istemsizce tekrarlayan yada sürekli kasılması sonucu cinsel birlikteliğin gerçekleşememesine neden olduğu bir cinsel işlev bozukluğudur.
Çoğunlukla psikolojik sebepler nedeniyle ortaya çıkan vajinismus ilk kez cinsel birliktelik yaşayacak kadınlarda görülebileceği gibi aktif cinsel hayatı olan kadınlarda da görülebilir.
Vajinismus sadece kadının kusuru olarak değil çiftin sorunu olarak algılanmalı, öncelikle nedeni ortaya konulmalı ve sonrasında tedavi edilmelidir.

Vajinismus Belirtileri:

***Aşağıdakilerden birinde sürekli ya da yineleyici güçlük çekme:
-Birleşme sırasında vajinaya girme
-Vajinaya girme ya da girme girişimleri sırasında dış genital bölgede ya da kasık bölgesinde belirgin ağrı duyma
-Vajinaya girme eylemi beklenirken, sırasında ya da girilmesinden dolayı ağrı duyma ile ilgili belirgin bir korku ya da kaygı duyma
-Vajinaya girme girişimi sırasında pelvis taban kaslarını çok germe yada sıkma

Bu belirtiler en az 6 ay sürmeli, başka bir ruhsal bozukluk ya da ilişki bozukluğu gibi nedenlerden kaynaklanmamalıdır. Bir madde ya da ilaç kullanımına veya başka bir sağlık durumuna bağlı olmamalıdır.
Vajinismus tedavi edilebilir bir cinsel işlev bozukluğudur.
Vajinismus tedavisine başlanmadan önce yapısal bir sorun olup olmadığının ortaya konulması için jinekolojik muayene mutlaka yapılmalıdır.
Vajinismus tedavisi, cinsel bilgilendirme, duygusal ve fiziksel teknikleri içeren bir cinsel terapi sürecidir. Çiftin cinsel terapi sürecine birlikte katılmaları daha iyi sonuçlar verecektir.