Vajinoplasti Nedir ? Nedir ? Nasıl Yapılır ? - Metropol Karşıyaka Tıp Merkezi

Vajinoplasti

Ön Görüşme Formu

  Vajinolasti nedir ? nasıl yapılır ? soruları hiç kuşkusuz kadınlar arasında en çok merak edilen soruların başında yer almaktadır.

  Vajina, bağ doku ve kas dokularından oluşan bir yapıdır. İlerleyen yaş, normal doğum, kürtaj ve benzeri müdahaleler nedeni ile bu bağ ve kas dokusu etkilenerek genital bölgede genişleme meydana gelebilir.

  En sık genişleme nedeni ise normal doğumdur. Özellikle zor geçen doğumlar sonrasında vajinada yırtıklara yol açarak kalıcı genişlemeye neden olabilmektedir.

  Vajinoplasti, şüphesiz kadınların cinsel hayatları açısından büyük bir önem taşımaktadır.
  Vajina bölgesi, özellikle doğum yapan kadınlarda doğum sonrası vajina bölgesi genişleme eğilimindedir.
  Bu sorun kadınların cinsel ilişkilerini olumsuz etkilenmektedir. Kadınların dışında bu durum erkek açısından da olumsuz durum oluşturabilir.
  Vajinoplasti operasyonu, genişlemiş olan vajinal dokunun alınarak, vajina etrafında bulunan yumuşak doku ve kasların sıkılaştırılması işlemidir.

  Kısaca belirtmek gerekirse;
  • Vajina daraltma ameliyatı genel anestezi altında yapılmaktadır.
  • Vajinoplasti operasyonunda karın bölgesinden herhangi bir kesi yapılmasına gerek yoktur, yalnızca genital bölgeye uygulanmaktadır.
  • Operasyon yaklaşık 30-40 dakika sürmektedir.
  • Vajina girişi 3-4 cm daraltılır ve işlemin ardından o bölgeye dikiş atılır. Bu dikişler zamanla kaybolan eriyen dikişlerdir.

  Vajinoplasti, vajinanın yapımı veya rekonstrüksiyonu ile sonuçlanan herhangi bir cerrahi işlemdir. Bir tür genitoplastidir. Pelvik organ prolapsusu, vajinayı onarmak için sıklıkla bir veya daha fazla ameliyatla tedavi edilir. Bazen normal bir vajinal yapı ve işlevi eski haline getirmek için kötü huylu büyüme veya apselerin tedavisi veya çıkarılmasından sonra bir vajinoplasti gerekli olabilir. Vajinaya cerrahi, vajina, üretra ve rektumdaki konjenital defektleri düzeltmek için yapılır. İdrar kesesinin vajinaya (sistosel) ve rektumun (rektosel) vajinaya çıkmasını düzeltir. Genellikle, vajinanın ve ekli yapıların travma veya yaralanma nedeniyle onarılması için bir vajinoplasti yapılır.