Kürtaj Fiaytları - Özel Park Tıp Merkezi - Kadın Hastalıkları ve Doğum

Kürtaj Fiyatları

Kürtaj Fiyatları

Kürtaj, istenmeyen gebeliklerde gebeliğin sonlandırılması ve rahim içinin temizlenmesi işlemi olarak adlandırılabilir. Ancak düşük sonrası rahim içinin temizlenmesi için ya da âdet kanamalarının düzensiz olduğu durumlarda rahim içinin temizlenmesi ve adet düzeninin kontrol atına alınması için de kürtaj işlemi yapılabilir. Kürtaj yapılaman önce gebeliğin olup olmadığı kontrol edilir. Eğer gebelik kesesi oluşmuşsa, 4. haftaya girildiği anlamına gelir. Bu durumda gebeliğin 10. Haftasına kadar kürtaj işlemi yapılabilir. Bazı özel durumlarda yani bebeğin sağlığının kötüye gitmesi ve annenin sağlığını tehdit etmesi gibi durumların varlığında, gebeliğin ilerleyen dönemlerinde alınması mümkün olabilir. Kürtaj fiyatları ise pek çok etkene göre değişir.

Kürtaj fiyatları hangi etkenlere göre belirlenir?

Kürtaj yapılmadan öce bir dizi test ve muayene yapılması gerekir. Ayrıca kürtaj işleminin neden yapıldığı, işlem sırasında kullanılacak olan anestezi türü, doktor ve hastane seçini gibi pek çok etken, kürtaj fiyatları üzerinde etkilidir.

Gebelik haftası;

Kürtaj fiyatları, gebelik haftasına göre değişebilir. Bunun nedeni küçük olan yani 4 haftalık olan gebeliklerin kürtajla daha kolay alınmasıdır. Daha büyük gebeliklerde ise kullanılan aletler değişir ve kürtaj daha uzun sürer. Bu nedenle, gebelik haftası arttıkça kürtaj fiyatı da yükselir.

Uygulanan anestezi türü;

Kürtaj yapılırken genel anestezi ya da lokal anestezi yapılabilir. Genellikle lokal anestezi tercih edilir ancak bazı hastalar genel anestezi almak isteyebilir. Bu durumda bir anestezi uzmanı tarafından hastaların kontrol edilmesi gerekir. Genel anestezinin maliyeti, lokale göre daha yüksek olur.

Kesenin rahim içindeki yerleşim yeri;

Kesenin rahim içinde tutunduğu yere göre de kürtaj fiyatları etkilenir. Eğer kese rahim içinde kolay bir yerde bulunuyorsa, kürtaj kısa sürede tamamlanır ancak kese rahim içinde zor ulaşılan bir yereydeyse, kürtaj süjesi uzayacağı için fiyatlar da etkilenir.

Hastanenin hijyenik olması;

Kürtaj fiyatları, bu operasyonun yapıldığı hastanenin steril olup olmamasına göre de değişir. Bir ameliyathanenin steril olması için çeşitli temizleme işlemleri yapılır ve çeşitli solüsyonlar kullanılır. Temizlik için ayrılan zaman, emek ve materyaller de kürtaj fiyatlarını etkiler.

Hastanenin bulunduğu bölge veya şehir;

Kürtaj yaptırmak istediğiniz hastanenin bulunduğu bölge, şehir ve semt bile kürtaj fiyatlarını etkileyecektir. Büyük şehirlerdeki hastanelerde ya da tıp merkezlerinde rekabet ve hastane çokluğu nedeniyle daha uygun fiyatlar ile karşılaşabilirsiniz. Ancak küçük şehirlerde kürtaj fiyatları biraz daha yüksek olabilir. Ayrıca popüler olan bir semtte bulunan hastane ile uzak bölgede bulunan bir hastanenin kürtaj fiyatı da aynı olmaz.

Hastane seçimi;

Kürtaj işlemi hem devlet hastanelerinde hem de özel hastanelerde yapılabilir. Ancak devlet hastanelerinde doktor onayıyla ve anne ya da bebeğin sağlığı tehlikeydiyse bu işlem uygulanır. Devlet hastanelerinde istemeyen gebeliklerin keyfi olarak sonlandırılması mümkün değildir. Eğer 10 haftaya kadar olan gebeliğinizi kendi istediğinizle sonlandırmak istiyorsanız bunun için özel hastanelere başvuru yapmalısınız. Devlet hastanelerinde zorunlu durumlar nedeniyle kürtaj yapıldığı için bu masraflar devlet tarafından karşılanır ancak özel hastanelerde kürtaj masrafları karşılanmaz. Bu nedenle özel hastanelerin kürtaj fiyatları yüksek olacaktır. Aynı zamanda seçmiş olduğunuz hastanenin popüler olması da fiyatları etkiler.

Kullanılan malzemelerin kalitesi;

Kürtaj için kullanılan tüm malzemelerin kaliteli ve steril olması önemlidir. Hastaların rahminin içinde parça kalması, kürtaj işlemi sırasında rahme zarar gelmesi ve bunlar gibi pek çok sorun, kaliteli malzeme kullanımı ile ortadan kaldırılabilir. Malzemelerin kaliteli olması da kürtaj fiyatlarını etkileyecektir.

Doktorun uzmanlığı;

Kürtaj yaptırmak için uygun fiyatlı olan ancak bu alanda uzman olmayan ya da merdiven altı olarak tabir edilen yerleri tercih ederseniz, sağlığınızı kaybetme riskiniz büyük ölçüde artar. Çünkü kürtaj çok dikkat edilmesi ve uzmanlıkla uygulanması gereken bir işlemdir. Rahme zarar gelmemesi, hastanın enfeksiyon almaması, yumurtalıklara ve diğer üreme organlarına zarar gelmemesi gibi nedenlerle kürtaj operasyonlarını mutlaka uzman doktorlara yaptırmanız gerekir. Bazı durumlarda hastaların rahminin içinde parça ya da kalması gebeliğin sonlanmaması gibi sorunlarla da karşılaşılabilir. Bütün bu sorunları yaşamamak için mutlaka kürtaj alanında uzman olan bir hekimden destek almalısınız.
Alanında uzman olan bir hekimle yeni mezun olan ya da merdiven altı diye tabir edilen yerlerde çalışan hekimlerin fiyatları aynı olmaz.

Kürtaj fiyatları araştırılırken nelere dikkat edilmelidir?

Kürtaj fiyatları, yukarıda saydığımız etkenlere göre farklılaşır. Bütçenizi düşünürken aynı zamanda sağlığınızı da ön planda tutmalı ve bu alanda mutlaka kendini kanıtlamış olan bir hekim tercihinde bulunmalısınız. Az ücret ödeyerek sağlığınızı da kaybetmek ve pek çok sorunla karşılaşmak yerine, biraz daha yüksek fiyat ödeyerek kendiniz uzman ellere emanet edebilirsiniz. Fiyat araştırmanızı yaparken hastane tercihiniz de çok önemlidir. Hastanenizin steril olmasına, sağlık bakanlığı kurallarına uygun olarak hizmet veriyor olmasına ve hastalarının memnuniyet oranına da dikkat etmelisiniz.