Liposuction Sıkça Sorulan Soruları - Metropol Karşıyaka Tıp Merkezi

Liposuction Sıkça Sorulan Soruları

Liposuction, yağ aldırma olarak da adlandırılan bölgesel zayıflama yöntemidir. Bu yöntemin uygulama şekilleri, kişiye göre farklılık gösterir. Uygulanacak olan bölgelere göre farklı tekniklerle alınan yağlar, bölgesel zayıflamaya katkıda bulunur. Dünya genelinde en yaygın uygulanan estetik ameliyat türü olan liposuction ile ilgili çok araştırma yapıldığı bilinmektedir. İnsanların bu konuyla ilgili aklına takılan çok sayıda soru vardır ancak bu uygulama kişiye özel olarak yapıldığı için aklınıza takılan sorularla ilgili en net cevapları, uygulamayı yapacak olan doktorunuzdan alabilirsiniz. Liposuction uygulaması ile ilgili genel olarak araştırılan sorular hakkında detaylı bilgi verelim;

Liposuction ameliyatı zor mudur?

Hastalar, bu ameliyat sırasında ağrı ya da acı hissetmezler. Ameliyat, genel anestezi altında uygulanır. Hastaların ameliyatın ardından hafif sızlama şeklinde ağrıları olabilir ancak bunlar kısa sürelidir ve geçicidir. Bu nedenle liposuction hastalar için zor bir ameliyat değildir. Bu ameliyatın bütün zorluğu doktorlar içindir. Alınacak yağ miktarına göre ameliyatın süresi uzayabilir. Ayrıca kullanılan teknikler de farklı olabileceği için doktorların bu konuda uzman olması gerekir.

Liposuction ameliyatı ağrılı mıdır, ağrılar ne zaman geçer?

Liposuction uygulaması sırasında hastalara genel anestezi uygulanacağı için ağrı hissedilmez. İşlem sonrasında 2-3 gün süren ağrılar görülebilir. Bu ağrılar ise ağrı kesici ilaçlar ile kontrol altına alınır. Ağrılar hafif sızlama ve batma şeklinde gelişebilir ve yalnızca yağ alınan bölgelerde hissedilir.

Liposuction ameliyatı ne kadar sürer?

Ameliyatın süresi, yağ alınacak olan bölge sayısına ve yağ miktarına göre değişir. Ameliyat süresi aynı zamanda uygulanacak olan tekniğe göre de değişmektedir. Ortalama olarak 1 saat ile 3 saat sürer.

Liposuction ameliyatı için yaş sınırı var mıdır?

Bu uygulama, 18 yaşın üzerinde olan her hasta için rahatlıkla yapılabilir. Ancak liposuction yapılan bölgelerin elastikiyetini kaybetmemiş olması önemlidir. Bu nedenle yaşı ilerlemiş olan hastalarda, yağ aldırma işlemenden sonra sarkma görülebilir. Yaşı çok fazla ilerlemiş olan ve deri elastikiyetini kaybetmiş olan hastalara uygulanmaz.

Erkek ve kadınlar için uygulanan liposuction ameliyatı farklı mıdır?

Erkek ve kadınlar için uygulanan liposuction ameliyatı aynıdır. Yalnızca uygulanma bölgeleri farklılık gösterir. Erkeklerde boyun altı, göbek ve bel kısımları için uygulanan bu ameliyat kadınlarda boyun altı, bacak, kol, basen, bel ve göbek gibi daha geniş bölgeler için uygulanabilir.

Liposuction sonrasında doktor kontrolleri ne zaman yapılmalıdır?

Yağ aldırma işleminden sonra hastaların doktor kontrolleri haftalık olarak yapılır. Doktorunuz, kontrollerle ilgili bir zaman çizelgesi verecektir. Ameliyatın ne kadar başarılı olduğu, yapılacak olan bu kontroller sonucunda beli olur. Hastaların, iyileşme dönemini hızlandırmak ve ameliyatın başarı oranını arttırmak için yapılacak olan doktor kontrollerine aksatmadan gitmesi gerekir.

Liposuction sonrası ne zaman işe dönebilirim?

Liposuction uygulamasından sonra hastaların ilk 3 gün istirahat etmesi gerekir. Zor ve yorucu olmayan işlerde çalışan hastalar 3. Günden sonra işlerine dönebilir. Zorlu ve yorucu işlerde çalışan kişilerin ise bir hafta sonra işlerine dönmesi tavsiye edilir.

Liposuction sonrası istirahat raporu verilir mi?

Yapılan yağ alma işleminden sonra hastaların durumlarına göre rapor verilebilir. Hastalar okula ya da işe gitmek zorunda ise ilk 3 gün için istirahat raporu verilecektir. Raporun süresi hastanın durumuna ve iş yoğunluğuna göre uzatılabilir.

Liposuction ile kaç kilo verebilirim?

Liposuction, kilo verdirme ya da obezite tedavi yöntemi değildir. Yalnızca, diyet ve spor ile verilemeyen bölgesel yağların alınması sağlanır. Bu işlemden sonra hastalar kilo vermez yalnızca, yağlı olan bölgelerindeki fazlalıklar alınır ve daha formda bir vücut görünümü elde edilir. Liposuction işleminden sonra spor yapmaya devam eden ya da çok fazla yağ alınan hastalarda, bir miktar kilo azalması yaşanabilir.

Liposuction ile alınan yağlar dolgu maddesi olarak kullanılır mı?

Liposuction ile alınan fazla yağlar, özel bir işlemden geçirildikten sonra, kanüller yardımıyla hastaların vücutlarının belirli bölgelerinde dolgu maddesi olarak kullanılabilir. Hastaların vücutlarında bulunan çöküklük, kırışıklık, ince ya da dolgun olmayan bölgeler bu yağlar ile düzeltilebilir ve daha dolgun hale getirilebilir. Bu işlemin yapılabilmesi için hastaların, liposuction olmadan önce doktoruna, hangi bölgelerinin şekillenmesini istediği ile ilgili bilgi vermesi gerekir.
Mide balonu uygulamasında yan etki görülmesi ihtimali yüksekken mide botokunda yan etki görülmez. Mide botoku, mide balonuna göre daha kısa süren, daha az maliyetli olan ve çok daha konforlu bir yöntemdir.

Liposuction sonrası iz kalır mı?

Liposuction tekniğine göre hastaların vücudunda iz kalması muhtemeldir. Yağların dışarı alınması için belirli yerlere 2-3 mm’lik kesiler yapılacaktır. Bu kesilerin kapatılması için estetik dikişler kullanılır. Bu dikişlerin atıldığı bölgeye göre iz kalma ihtimali de değişir. Bazı bölgelerde kalan izler belirsiz olurken bazı bölgelerde daha belirgin olabilir. Ancak bu izler çok küçük olduğu için dışarıdan dikkatli bakılmadığında belli olmaz.

Liposuction ile zayıfladığım belli olur mu?

Yapılan yağ alma işleminden sonra hastaların bazılarında bir miktar kilo kaybı gözlemlenebilir. Bu kilo kaybı çok fazla ise hastaların ameliyat olduğu anlaşılabilir. Ancak hastaların 1-2 kilo vermesi, liposuction olunduğunu belli etmez.

Liposuction ile verilen yağlar kalıcı mıdır?

Liposuction ameliyatı ile kaybedilen yağların geri alınması mümkündür. Hastaların, bu uygulamadan sonra düzenli beslenmesi ve spor yapması gerekir. Bunları gerçekleştirmeyen hastalar kaybettikleri yağları tekrar kazanabilir ancak kilosunu, sağlıklı beslenme ve spor ile koruyan hastalarda liposuction kalıcıdır ve verilen yağlar geri dönmez.

Liposuction ameliyatının kalıcı olması için ne yapmalıyım?

Liposuction uygulamasının kalıcı olabilmesi için hastaların düzenli besleneme programına uymaları, uyku düzenlerine önem vermeleri ve spor yapmaları gerekir.

Liposuction için hangi klinikleri, hangi kriterlere göre seçmeliyim?

Liposuction uygulaması özel hastanelerde ve tıp merkezlerinde yapılır. Bu ameliyatın yapılacağı hastane şartlarının steril ve hijyenik olması gerekir. Ayrıca hastalara genel anestezi verileceği için hastanelerin tam donanımlı yan tam teşekküllü olması da önemlidir. Beklenmeyen bir komplikasyon geliştiğinde, doktorlar hemen müdahale edebilmelidir. Yağ aldırma ameliyatını yaptıracağınız hastaneyi ve doktoru çok iyi araştırtmanız gerekir. Bu ameliyatı uygulayacak olan doktorun ve ekibin uzman olması, sonuçlardan memnun kalmanız için çok önemlidir.

SGK, liposuciton ameliyatını karşılar mı?

Devlet hastanelerinde liposuction yapılmaz. Yapılsa bile, bu uygulama estetik amaçlı olarak uygulandığı için SGK tarafından karşılanmaz. Aynı durum özel hastaneler için de geçerlidir. Estetik ameliyatlar genel olarak özel sağlık sigortaları tarafından da karşılanmaz ancak kapsamı geniş bir sigortaya sahipseniz, bu ücretlerin bir kısmı özel sağlık sigortanız tarafından karşılanabilir. Ameliyatı olacağınız hastanenin, sizin özel sağlık sigortanız ile anlaşması olup olmadığını araştırmanız gerekir.

Liposuction sonuçları kişiden kişiye göre değişir mi?

Herkesin vücudu ve cilt yapısı farklıdır. Bu nedenle yapılacak olan liposuction uygulamasının sonuçları da kişiden kişiye göre değişir. Ayrıca hastaların, ameliyat sonrası dikkat etmesi gereken kurallara özen göstermesi ya da göstermemesi de ameliyat sonuçlarını etkiler.

Çeşitli sağlık sorunları liposuction yaptırmaya engel midir?

Solunum problemleri, kalp problemleri, damar tıkanıklığı gibi bazı hastalıklar liposuction yaptırmaya engeldir. Bu nedenle uygulama yapılmadan önce hastaların tıbbi geçmişinin doktorlar tarafından araştırılması gerekir. Ciddi sağlık sorunu olan hastalar liposuction yaptırmazlar. Uygulama yapılmadan önce hastalara gerekli tahliller ve testler yapılır ve hastaların uygun olup olmadığına, bu tetkikler sonucunda karar verilir.

Liposuction gebelik ya da emzirme döneminde yapılabilir mi?

Yağ aldırma ameliyatı genel anestezi altında yapılacağı için bebeğe ya da anneye zarar verme ihtimali vardır. Bu nedenle liposuction uygulaması hamilelere, emziren annelere ya da gebelik şüphesi olan kişilere uygulanmaz.

Liposuction ameliyatı olduktan sonra pişman olan var mıdır?

Her hastanın beklentisi farklıdır. Hastaların beklentilerinin en iyi şekilde karşılanabilmesi için liposuction uygulamasının uzman bir doktorun elinden yapılması gerekir. Bazı hastalar, bu uygulamadan sonra memnun olmayabilir. Bunun nedeni yanlış hastane seçimi ya da yanlış doktor tercihi olabilir. Bu hastaların sayısı oldukça düşüktür. Liposuction başarı oranı %95’in üzerindedir ve aynı oranda hasta memnuniyeti olduğu, yapılan araştırmalar ile kanıtlanmıştır.

Liposuction uygulanan bölgeye sonradan estetik uygulama yapılabilir mi?

Yağ aldırma ameliyatından sonra vücutta kalan izler oldukça küçüktür ve belirsizdir ancak bazı bölgelerde daha belirgin izler kalabilir. Hastalar, bu izlerin giderilebilmesi için estetik uygulama yaptırabilir. Ayrıca liposuction olan bölgelerde daha sonra başka bir estetik uygulama yapılması da mümkündür.

Liposuction yatırmak zararlı mıdır?

Liposuction, vücuttaki fazla yağların alınmasını sağlar ve bu sayede vücuttaki şeker oranı düşer. Bu da hastaların, insülin direnci ya da şeker hastası olma ihtimalini azaltır. Yağ aldırma işlemi hastalara hem sağlık hem de görünüm açısından fayda sağlayan bir uygulamadır.

Liposuction sonrası görülen ödem ne zaman geçer?

Liposuction uygulamasından sonra ödem görülmesi normaldir. İlk bir hafta içinde görülen bu ödem, bir hafta sonra kendiliğinden geçecektir. Ödemden rahatsız olan hastalar, bu bir hafta içinde soğuk buz uygulaması yapabilir.

Liposuction sonrası korse kullanılır mı, ne kadar süre kullanılmalıdır?

Liposuction sonrasında bölgelerin toplanması ve sıkılaşması için korse kullanılması gerekir. Bu korse yaklaşık olarak bir ay süre ile gece gündüz kullanılmalıdır. Ardından 3 hafta kadar yalnızca gündüzleri kullanılması gerekir.

Liposuction tehlikeli midir?

Liposuction ile yalnızca deri altıdan bulunan yağ tabakası parçalanır ve dışarı alınır. Uygulama yapılırken vücudun herhangi bir organına zarar verilmez. Bu nedenle son derece güvenli ve tehlikesiz bir uygulamadır.

Liposuction uygulaması hangi doktorlar tarafından yapılır?

Liposuction estetik olarak uygulanan bir işlemdir. Bu nedenle hastanelerin estetik ve plastik cerrahi bölümlerinde yapılır. Bu uygulamayı yapan doktorlar ise plastik cerrahlardır.

Liposuction uygulamasının riskleri nelerdir?Liposuction uygulamasının riskleri nelerdir?

Liposuction uygulanacak olan kişilerden alınacak olan yağ miktarı doğru hesaplanmadığında hem estetik olmayan hem de sağlıksız bir görüntü ortaya çıkar. Bu nedenle hastalarda, şekil bozuklukları yaşanma ihtimali oluşur. Liposuction uygulamasının riskleri şekilsiz vücut, kaymış ya da asimetrik bir görüntü olarak sayılabilir. Uygulanacak tekniğe bağlı olarak, çok nadir de olsa sağlıklı dokuların zarar görmesi ile de karşılaşılabilir.

Lipocution ile tek seferde en fazla ne kadar yağ alınır?

Alınacak olan yağ miktarı kişiden kişiye ve uygulama yapılacak olan bölgenin sayısına göre değişir. Bir hastadan, 5000-6000 cc kadar yağ alınması mümkündür. Her hastandan bu kadar yağ alınması söz konusu değildir. Vücut yapısına, kiloya ve bölgeye göre alınacak yağ miktarı değişir.

İstenilen her bölgeden yağ alınması mümkün müdür?

Liposuction ile istenilen her bölgeden yağ alınabilir. Yalnızca, popo altı bölgelerinden alınmaz. Çünkü bu bölgelerde çökme meydana gelebilir ve kötü bir görünüm oluşabilir.