Mide Dolgusu Fiyatları - İzmir Özel Park Tıp Merkezi - Obezite Merkezi

Mide Dolgusu Fiyatları

Mide Dolgusu Fiyatları

Mide dolgusu yaklaşık 15 yıldır uygulanan, ameliyatsız obezite tedavi yöntemidir. Ortalama olarak 20 dakika süren bu işlemde midede bulunan kasların ve iştah hormonunun etkisizleştirilmesi sağlanarak, iştah ve açlık kontrol edilebilir. Mide dolgusu uygulaması ile 4-6 ay arasında bir sürede iştah ve açlık azaltılarak midenin kasılma yeteneği kaybedilir ve midenin boşalması geciktirilir. Bu sayede mide daha geç boşalır ve daha uzun zaman tokluk hissi sağlar. Hastalar, mide dolgusu ile daha az gıdayla doyabilir ve kilo kaybedebilir. Bu uygulama, morbid obez olmayan yani aşırı derecede kilolu olmayan ve ameliyata gereksinim duymayan hastalar için güvenle kullanılan bir tedavi yöntemidir. Mide dolgusu fiyatları ise ameliyatın yapıldığı hastaneye ve çeşitli koşullara göre değişiklik gösterir.

Mide dolgusu fiyatları nasıl belirlenir?

Mide dolgusu, ameliyat gerektirmeyen ve endoskopik meyane sırasında kullanılan cerrahi aletler yardımıyla yapılan bir işlemdir. Bu işlem uygulanırken herhangi bir hazırlık yapılması gerekmez. Yalnızca hastaların aç olması yeterlidir. Hastalara sedasyon anestezi verebilerek mide dolgusu uygulanır ve bu işlem 15-20 dakikada tamamlanır. Mide dolgusu fiyatları belirlenirken de aşağıdaki etmenler göz önünde bulundurulur;

Hastane tercihi;

Mide dolgusu uygulamasının yapılacağı hastane seçimi, fiyatlar üzerinde etkilidir. Özel hastane ile devlet hastanelerinin fiyatları farklıdır. Bu uygulama, çok sayıda devlet hastanesinde yapılmaz. Özel hastanelerin, hastaların konforları için sundukları otelcilik hizmetleri de fiyatları etkiler. Mide dolgusundan sonra hastanede kalmanız gerekmez. Bu nedenle otelcilik hizmetlerinden ya da kalış fiyatlarından etkilenmezsiniz.

Hastanede kalış süresi;

Mide dolgusu uygulamasından sonra hastalar aynı gün içinde evlerine taburcu edilir. Uygulamanın ardından 3 saat kadar gözetim altında kalmanız gerekir. Herhangi bir sorun yoksa, evinize gönderilirsiniz. Ancak beklenmeyen komplikasyonlar gelişirse, hastanede kalmanız gerekebilir ve bu da uygulamanın fiyatının artmasını sağlayabilir.

Mide dolgusunu uygulayacak hekimin uzmanlığı;

Mide dolgusu fiyatları, bu uygulamayı yapacak olan hekimin uzmanlığına göre de değişebilir. Bu alanda daha önce çok sayıda işlem yapmış bir hekimin fiyatı, diğerinden daha fazla olacaktır. Fiyat araştırması yaparken hekiminizin bu konudaki uzmanlığını ve donanımını da dikkat almanız gerekir. Başarılı bir operasyon geçirmeniz ve sonrasında hedeflediğiniz kiloya ulaşmanız için hekimin mide dolgusu uygulamasını nasıl yaptığı çok önemlidir.
Mide dolgusu sırasında uygulanacak olan dolgu bakterilerinin dozu çok önemlidir. Çünkü bu bakteriler ilk bulunduğu sıralarda göz kayması tedavisi için kullanılmıştır ve daha sonra felç ettiği ortaya çıkarılmıştır. Bu bakterilerin fazla verilmesi organlarınızın felç olmasına ve işlev yapamamasına neden olurken az verilmesi de başarı oranını düşürecektir. Bu nedenle doktorunuzun, uygulayacağı doz konusunda bilgili olması ve yeterli donanıma sahip olması çok önemlidir.

Mide dolgusundan sonra alınacak olan diyet tedavisi;

Mide dolgusu uygulamasının başarılı olabilmesi ve 6 ay gibi bir süre içinde hastaların, %40 ve üzerinde kilo kaybı yaşayabilmesi için kendilerine özel hazırlanacak olan diyet programına uymaları gerekir. Bu programlar, özel diyetisyenler eşliğinde ve mide dolgusu uygulamasından sonra hazırlanır. Her diyet programı kişiye özel olduğu için bu programları alırken de ek maliyet vermeniz gerekebilir. Diyet programına uymanız, kilo verme ve mide dolgusu uygulamasının başarılı olması üzerinde büyük etkiye sahiptir. Bu programlar genellikle iki haftada bir ya da haftalık olarak değiştirilmektedir.

Mide dolgusu uygulamasının SGK ya da özel sağlık sigortaları tarafından karşılanması;

Mide dolgusu fiyatları üzerinde, bu uygulamayı yapacak olan hastanenin özel sağlık sigortaları ile anlaşmalı olup olmaması da önemlidir. Bu uygulama SGK tarafından karşılanmaz. Bazı özel sağlık sigortaları kapsamında karşılanması mümkündür. Uygulamayı yapacak olan hastanenin özel sağlık sigortanız ile anlaşması varsa, maliyetiniz biraz daha düşecektir ancak sağlık sigortanızın karşılamadığı durumlarda, maliyetiniz yükselir.